6. října 2019 5:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Omezte maso a mléko na školách a v nemocnicích, žádají vědci světové vlády. Mohlo by to zmírnit klimatickou krizi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reprofoto

PRAHA S návrhem na zmírnění klimatické krize přišla skupina více než šedesáti vědců z celého světa. Podle nich by pomohlo, kdyby kuchařky ve školách a nemocnicích strávníkům servírovaly méně masa.

Více než šedesát vědců z jedenácti zemí podepsalo otevřený dopis vyzývající vlády po celém světě ke snížení množství dodávaného masa a mléčných výrobků do škol a nemocnic. „Stopa skleníkových plynů způsobená živočišnými produkty je přibližně desetkrát až stokrát větší než u rostlinných. Snížení nadměrné spotřeby živočišných produktů by výrazně snížilo dopady na životní prostředí,“ stojí v dopisu vědců. 

Emise způsobené hospodářskými zvířaty podle webu The Independent v současné době představují 14,5 % celosvětové produkce. Podle názoru vědců navíc s výrobou masa a mléčných výrobků úzce souvisí nutnost vyrábět velké množství krmiva. Vědci dodávají, že je kvůli tomu potřeba dostatek půdy a dochází tak často k odlesňování některých oblastí. 

Podle signatářů dopisu není nutné, aby se lidé stali vegetariány nebo vegany. Stačil by posun směrem k požívání zdravé stravy několikrát do týdne.  

Celou dopisovou akci zaštiťuje profesor Pete Smith z univerzity ve skotském Aberdeenu, hlavní autor zpráv Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). „Jíst méně masa a mléčných výrobků v našich stále větších městech je způsob, jak řešit klimatické krize,“ řekl pro The Independent.  Mluvčí Greenpeace International Reyes Tiradová dodala, že starostové měst by měli udělat vše, co je v jejich silách, aby „vytvořili zdravou budoucnost pro občany i planetu.“

Tím se začnou řídit například v New Yorku. Všech 1700 veřejných škol z rozhodnutí politiků bude každé pondělí servírovat bezmasá jídla. Podle politiků tak každý týden sní bezmasou stravu více než milion studentů. Ve školách ve francouzském Lille mají vegetariánské jídlo od roku 2014 jednou týdně.

lujLuboš Jirsa
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.