25. května 2019 7:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velký bazar v Istanbulu má novou střechu. Původní poškodil James Bond

Střecha tržiště nazývaného Velký bazar v Istanbulu, Turecko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střecha tržiště nazývaného Velký bazar v Istanbulu, Turecko. | foto: Reprofoto/Hurriyet Daily News

Istanbul Po dvou letech byla dokončena renovace střech Velkého bazaru v Istanbulu. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na předsedu nadace, která nejnavštěvovanější krytý trh na světě spravuje. Stav střechy se podle nadace zhoršil při natáčení úvodní scény filmu Skyfall z roku 2012, v níž James Bond na motorce po střechách zběsile pronásleduje nepřítele Jejího Veličenstva.

Rekonstrukce stála 30 milionů tureckých lir (114 milionů korun) a nadace k ní přikročila, aby se po dlouhém období, kdy komplex chátral, předešlo zřícení části střech a dalšímu poškození statiky. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních střech se hemžilo satelitními anténami, klimatizacemi a nádržemi na vodu, které sem majitelé krámků dávali bez povolení. Hrozilo také, že stavbu poškodí prosakování vody.

Velký bazar byl centrem obchodu za osmanské říše, která ovládala velkou část Blízkého východu a severní Afriky po šest století, než se zhroutila po první světové válce.

Velký bazar je jeden z největších a nejstarších krytých bazarů na světě.
Obchodník čeká na své zákazníky v areálu Velkého bazaru v Istanbulu.

Stavba jednoho z největších a nejstarších tržišť na světě začala v roce 1455, dva roky po dobytí Konstantinopole Turky, za vlády sultána Mehmeta II. řečeného Dobyvatel.

Zastřešený labyrint šedesátky uliček denně navštíví kolem 300 000 lidí. Nachází se na historickém poloostrově turecké metropole, kde je rovněž Modrá mešita a bývalý chrám svaté Sofie. Obsahuje téměř 3000 obchodů zaměstnávajících přes 30 000 osob.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!