28. října 2013 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skóre americké rozvědky ve Španělsku: 60 milionů odposlechů za měsíc

Americký velvyslanec ve Španělsku James Costos (v brýlích uprostřed) opouští budovu španělského ministerstva zahraničí. Ministr jej povolal, aby se vyjádřil k americkému špehování španělské vlády  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký velvyslanec ve Španělsku James Costos (v brýlích uprostřed) opouští budovu španělského ministerstva zahraničí. Ministr jej povolal, aby se vyjádřil k americkému špehování španělské vlády | foto: Reuters

MADRID Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) monitorovala ve Španělsku 60 milionů telefonických hovorů měsíčně, uvedl v pondělí španělský list El Mundo. Statisticky to znamená, že každý obyvatel šestačtyřicetimilionového Španělska se každý měsíc nejméně jednou dostal do hledáčku NSA. Španělská vláda tvrdí, že o sledování hovorů nevěděla, kvůli aféře předvolala amerického velvyslance.

Jen v rozmezí od 10. prosince 2012 do 8. ledna letošního roku NSA údajně sledovala 60,5 milionu telefonních spojení. Cílem zpravodajské akce prý zřejmě nebyl odposlech, ale sběr dat o tom, jak dlouho hovor trval a odkud se uskutečnil, uvedl El Mundo s odvoláním na dokumenty zveřejněné bývalým pracovníkem NSA Edwardem Snowdenem.

K TÉMATU:

List tvrdí, že přístup k dokumentům získal díky dohodě s americkým novinářem Glennem Greenwaldem, který žije v Brazílii. Právě Greenwald již dříve publikoval údaje od Snowdena o tajném sledování telefonické a internetové komunikace.

"USA nás špehuje a okrádá," tvrdil transparent muže před budovou ministerstva zahraničí v Madridu

Skandál ve Španělsku se dostal na veřejnost poté, co se Madrid v pátek nepřipojil k Německu, které vyzvalo členské státy Evropské unie, aby se pokusily se Spojenými státy dosáhnout dohodu o nesledování. O dosažení takovýchto záruk se nyní snaží Berlín s Paříží. Španělský premiér Mariano Rajoy německou iniciativu neodmítl, dodal ale, že jeho země chce získat nejdříve další informace o této aféře.

Rajoy kvůli nejnovější aféře předvolal amerického velvyslance ve Španělsku Jamese Costose. Sešel se s ním podle serveru theguardian.com ministr pro evropské záležitosti Íňigo Méndez de Vigo.

V posledních dnech vyplulo na povrch, že údajný americký špionážní program byl zaměřen i na řadu státních představitelů včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz