18. listopadu 2016 21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skotsko a Wales se budou účastnit soudu o to, zda může vláda zahájit brexit bez souhlasu parlamentu

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evropské unie bez souhlasu parlamentu.

Britská vláda se odvolala proti verdiktu vrchního soudu v Londýně. Ten rozhodl, že o zahájení procesu vystoupení Británie z EU, neboli brexitu, musí hlasovat parlament. Očekává se, že se nejvyšší soud bude stížnosti vlády věnovat 5. prosince. Právě v tento den by se soudu mohli účastnit také zástupci ze Skotska a z Walesu.

Rozhodnutí uvítali především skotští představitelé. Podle Micheala Russella, který se specializuje na vztah brexitu ke Skotsku, se jedná o správné rozhodnutí, ale skotská vláda bude nadále požadovat, aby odvolání k nejvyššímu soudu londýnská vláda stáhla.

„Uznáváme rozhodnutí lidí z Anglie a Walesu vystoupit z EU, ale názory Skotů nelze upozadit,“ dodal Russell. Výsledek červnového referenda, ve kterém občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska hlasovali o vystoupení z EU, nebyl jednomyslný. Zatímco obyvatelé Anglie a Walesu hlasovali pro brexit, lidé v Severním Irsku a ve Skotsku si přáli v EU setrvat.

Naopak britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že vše je na nejlepší cestě k tomu, aby byl v dubnu příštího roku zahájen dvouletý proces britského odchodu z EU.

Předpokládá se, že prosincový soud potrvá čtyři dny a rozhodne začátkem příštího roku.

ČTK