17. ledna 2017 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skotsko reaguje na tvrdý brexit. Požaduje možnost opustit Británii

Nicola Sturgeonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicola Sturgeonová | foto: Reuters

EDINBURGH Podle skotské regionální premiérky Nicoly Sturgeonové musí mít Skotsko možnost opustit Británii, pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po brexitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Sturgeonová, která stojí v čele skotské vlády usilující o odtržení od Británie, řekla, že plán odchodu Británie z EU, tak jak ho v úterý představila premiérka Theresa Mayová, představuje „ekonomickou katastrofu“ pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo.

Skotové v loňském referendu hlasovali většinově pro setrvání v Evropské unii, zatímco většina Anglie a Walesu byla pro odchod.

Sturgeonová si v úterý stěžovala, že předložila britské vládě sérii návrhů zohledňujících skotský postoj k EU, ale že není jediný náznak toho, že by na ně Londýn bral jakékoli ohledy.

„Nelze britské vládě dovolit, aby nás odvedla pryč z EU a z jednotného trhu bez ohledu na dopady pro naši ekonomiku, zaměstnanost, životní úroveň a naši pověst jako otevřené a tolerantní země, aniž by si Skotsko mohlo vybrat mezi touto a jinou budoucností,“ prohlásila skotská premiérka.

Mayové se podle Sturgeonové podařilo úterními výroky dosáhnout toho, že je pravděpodobnější, že si Skotové budou opět vybírat. Naznačila tak opakování referenda o setrvání v Británii. V září 2014 se Skotové rozhodli zůstat ve svazku s Británií mimo jiné po varování z Londýna i z Bruselu, že by v případě odchodu zároveň opustili EU.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.