Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skripalová prý jela do Británie kvůli chystané svatbě. Chtěla od otce požehnání

Svět

  10:21
Londýn/New York - Julije Skripalová, kterou spolu s jejím otcem, bývalým ruským agentem Sergejem Skripalem, otrávili v březnu nervově paralytickou látkou novičok, přijela do Británie, aby otci oznámila, že se bude vdávat. Informoval o tom americký list The New York Times (NYT).

Julia Skripalová po propuštění z nemocnice promluvila pro média. foto: Reuters

 Britský bulvární list The Daily Mirror uvedl, že vyšetřovatelé kromě dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova podezřívají z podílu na otrávení Skripalových ještě další čtyři Rusy.

Podle NYT, který hovořil v Moskvě se ženou, již Skripalová pověřila renovací svého bytu, vyrazila Julije do Salisbury, aby otci oznámila, že se bude vdávat za svého dlouholetého přítele Stěpana Vikejeva. V bytě v západní části Moskvy chtěla Skripalová údajně zrekonstruovat především místnost, který se měl stát dětským pokojem.

Do Británie za svým otcem podle NYT vyrazila Skripalová proto, že věděla, že její otec Sergej nebude moci na svatbu do Ruska přijet. Podle ženy, která měla dohlížet na renovaci bytu Skripalové, si chtěla od otce vyžádat požehnání.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále...
Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).

Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku. Její partner náhodný kontakt s látkou přežil.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění jakékoli důkazy. Podle britské premiérky Theresy Mayové ale šlo o operaci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Podle britských vyšetřovatelů ji provedli dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Bulvární list The Daily Mirror uvedl, že Petrov a Boširov byli součástí „vražedného komanda“, které mělo celkem šest členů. Čtyři další lidé byli podle něj „záložním týmem“, který přiletěl do Británie zhruba ve stejné době jako zbylí dva agenti, ale na jiné letiště.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat