26. února 2019 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skripalovi jsou naživu a na bezpečném místě, reagoval britský velvyslanec na spekulace o jejich zdravotním stavu

BŘEZEN -  Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BŘEZEN - Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | foto: Reprofoto

Moskva Sergej a Julija Skripalovi jsou živi, nacházejí se na bezpečném místě v Británii, ale o kontakt s ruskými úřady nestojí. Agentuře Interfax to řekl britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow. Reagoval tak na informace ruského a britského tisku, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Ruské velvyslanectví v Londýně dokonce nedávno naznačilo, že Skripal by mohl být po smrti.

Skripal a jeho dcera se loni na jaře v jihoanglickém Salisbury stali terčem útoku armádním jedem, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Skripalovi útok přežili, informace o jejich zdravotním stavu a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé.

„Mohu potvrdit, že jsou naživu,“ řekl Bristow ruské agentuře, o jejich zdravotním stavu se ale nezmínil. Britské úřady jim podle něj předaly žádost ruského velvyslanectví v Londýně o kontakt, ale Skripalovi o něj nestojí. „Není obtížné pochopit, proč se nechtějí se zástupci ruských úřadů sejít. Je to jejich volba,“ konstatoval ruský diplomat.

Bristow prohlásil, že Spojené království nemá zájem o spolupráci s Ruskem při vyšetřování útoku na Skripalovy. „Víme, kdo jsou pachatelé, víme, že ruská vláda to ví také. Chce-li nám Rusko předat informace o svém podílu na útoku, přivítáme to. Společně ale nic vyšetřovat nebudeme,“ řekl diplomat a dodal, že Londýn má o případu daleko víc informací, než se objevilo v tisku.

Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala...
Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).

Rusko jakýkoli podíl na chemickém útoku v Salisbury popírá. Skripalova devadesátiletá matka Jelena Skripalová minulý týden požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Poslední zprávy o nich má z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. O reakci ruských úřadů zatím ruská média neinformovala.

ČTK