16. února 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klub umlčených Turků. Kvůli kritice nevyšel rozhovor s nobelistou Pamukem

Turecký spisovatel Orhan Pamuk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký spisovatel Orhan Pamuk | foto: www.orhanpamuk.net

ANKARA/PRAHA V současnosti nejčtenější turecký deník Hürriyet neotisknul interview s Orhanem Pamukem, nejslavnějším tureckým spisovatelem a držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Pamuk se odvážil vysvětlit, proč bude v dubnovém referendu hlasovat proti ústavním změnám. Jedná se o poslední ze série aktů cenzury po neúspěšném pokusu o převrat v červenci minulého roku.

Rozhovor, jež se spisovatelem vedl dopisovatel listu ve Washingtonu Cansu Çamlıbel, měl být podle tureckého serveru Turkish Minute vydán v pondělí. Jenže nakonec k tomu nedošlo, protože Pamuk se prý kriticky vyjádřil k připravované ústavní reformě. O ní se bude 16. dubna hlasovat v celostátním referendu. Spisovatel měl v interview otevřeně říct, že bude hlasovat proti.

Kromě jiného má připravovaný balík zavést prezidentský systém. Experti se však obávají, že by taková změna mohla vést k vládě jednoho muže, prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Pamuk v úterý vydal prohlášení, podle nějž jsou všechny spekulace ohledně osudu jeho interview „bohužel pravdivá“. S Çamlıbelem podle něj vedli dlouhý a příjemný rozhovor, v němž se novinář zeptal na spisovatelovy názory ohledně referenda.

„Řekl jsem, že budu hlasovat ‚ne‘ a vysvětlil jsem své důvody pro toto rozhodnutí. Interview následně nevydali,“ řekl Pamuk.

Kdo řekne ne, patří k teroristům

List Hürriyet je součástí mediální skupiny Doğan Media Group, na kterou se nedávno snesla vlna kritiky, protože propustila televizního moderátora İrfana Değirmenciho. Provinil se tím, že na sociálních sítích několikrát zopakoval, že bude v referendu hlasovat proti ústavní reformě.

„’Ne’ tomu, kdo vidí vědce, umělce, spisovatele, karikaturisty, studenty, dělníky, farmáře, horníky a novináře a další, kdo se mu nepodřídí, jako své nepřátele,“ napsal Değirmenci v očividné narážce na roli prezidenta Erdoğana v celé věci.

Turecká zásahová policie
Turecký prezident Erdogan

„Náš kolega očividně zaujal jednu ze stran v problému, který je horkým tématem ve veřejné debatě. Proto ukončujeme jeho smlouvu,“ vysvětlila své personální rozhodnutí skupina Doğan Media Group.

Skupina vlastněná miliardářem Aydinem Doğanem se podle webu Al-Monitor snaží nadržovat Erdoğanovi kvůli zmírnění dopadů pokuty za to, že údajně upravoval své účetní knihy. Média a byznysmeni se proti prezidentovi nechtějí obracet i kvůli tomu, že na jeho rozhodnutích mohou být závislí.

Mají také strach. „Ti, kteří chtějí hlasovat proti se svým způsobem staví na stranu teroristů a pučistů 15. července,“ řekl tento týden Erdoğan, který referendum prezentuje opakovaně jako rozhodnutí mezi jeho vládou a záhubou.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...