19. února 2016 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skupina vraždících „Amazonek“ míří v Rusku před soud. Své oběti mučily

Ruská policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Nejméně deset vražd mají podle obžaloby na svědomí tři ženy a jeden muž, kteří ve čtvrtek stanuli před soudem v Rostovu nad Donem na jihozápadě Ruska. Proces poutá pozornost celé země. Skupina, přezdívaná kvůli převaze žen „banda Amazonek“, obvykle překvapila své oběti u nich doma anebo v autě na venkovských silnicích. Často je mučili, než je oloupili o peníze a cennosti a zabili.

„Gang řádil v okolí Stavropolu a Rostova od července 2007 do září 2013. Dopustil se četných vražd, ozbrojených loupeží a pašování zbraní,“ uvedli vyšetřovatelé v komuniké.

První vraždy měli na svědomí bývalá ošetřovatelka a archivářka Inessa Tarverděvová a její manžel, zubař Roman Podkopajev, kterého policisté zabili v přestřelce při zatýkání v roce 2013. Po prvních zločinech zapojili do vraždění i dceru Tarverděvové, Viktoriji. Kvůli spolupachatelství jsou stíháni také bývalý policista a jeho manželka, Sergej a Anastasija Sinělnikovi. Za šéfku skupiny je pokládána devětačtyřicetiletá Inessa, kterou policisté zatkli 8. září. Při zatýkání se strhla přestřelka, v níž byl Podkopajev zabit a Viktorija vážně zraněna.

„Amazonkám“ je mimo jiné připisována vražda velitele speciální policejní jednotky z města Nižnij Novgorod, jeho manželky a dvou dětí na silnici u Rostova na Donu, které se v červenci 2009 dostalo veliké mediální pozornosti. Devítiletý chlapec byl zabit kulkou do hlavy, jeho jedenáctiletá sestra byla ubodána 37 ranami nožem, napsala agentura AFP.

„Banda Amazonek“ má i své heslo v internetové encyklopedii Wikipedia. Podle této verze se nedaleko od místa zavraždění policejního velitele a jeho rodiny našel nůž s vyrytým nápisem „Mé milované Amazonce“. Později se ukázalo, že patřil dívce, která neměla s vraždou nic společného, nicméně v médiích už přezdívka bandy žila svým životem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz