Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skutečný vězeň ze Shawshanku, kterého chytili po 56 letech, míří na svobodu

Svět

  6:00
COLUMBUS - Frank Freshwaters bude s pětiletou podmínkou propuštěn na svobodu. Devětasedmdesátiletý muž byl loni v květnu chycen po tom, co v roce 1959 utekl z vězení v Ohiu. 56 let unikal dvacetiletému trestu, ze kterého si odseděl pouhé dva roky. Jeho příběh se stal předlohou známému filmu Vykoupení z věznice Shawshank.

Frank Freshwaters po zatčení v roce 1957 a v roce 2015. foto: Reuters

Američan uprchl z vězení po dvou letech svého dvacetiletého trestu za neúmyslné zabití. Většinu svého života žil pod falešným jménem William Cox. Jeho zatčení v květnu 2015 na Floridě se stalo nejdéle trvajícím úspěšným pátráním po zločinci v historii americké policie.

Freshwatersovi bude po propuštění naplánovaném na 24. dubna osmdesát let, píše server The Guardian. Není zcela jisté, kam půjde, ale syn Jim Cox se nabídl, že si otce vezme k sobě do Západní Virginie.

Frank Freshwaters je často spojován s novelou Stephena Kinga a později natočeným snímkem. V roce 1994 měl premiéru film Vykoupení z věznice Shawshank nominovaný na sedm Oscarů v hlavních rolích s Timem Robbinsem a Morganem Freemanem.

Podle právníka vedl Freshwaters po svém útěku z vězení spořádaný život. Nikdy prý nezapomněl na automobilovou nehodu z roku 1957, při které zabil čtyřiadvacetiletého chodce Eugena Flynta, a která ho dostala do vězení.

Eugene Flynt na jedné z fotografií z 50. let.

Propuštění nahrálo vězňovo zdraví a zájem jeho rodiny. S krokem však nesouhlasili státní zástupci. Tvrdí, že si změnil jméno, aby se mohl ukrývat, nikdy nezaplatil rodině oběti odškodnění a vyhýbal se odpovědnosti.

„Nepochybuji o jeho špatném zdravotním stavu. Nepochybuji ani o tom, že má rodinu a přátele, kteří ho i přes jeho čin milují. O tom to není, jde o spravedlnost, na kterou mají oběti právo,“ vysvětlil svůj postoj Brad Gessner, hlavní poradce státního zástupce.

Američan nejdéle vězněný na samotce byl po 43 letech propuštěn

Richard Flynt, syn Freshwatersovy oběti, k propuštění řekl, že nevěří, že zaplatil dost za to, co udělal.

Frank Freshwaters během 56letého unikání spravedlnosti žil v několika státech. Vykonával různá zaměstnání, například řidiče náklaďáku. V roce 1975 byl v Západní Virginii zadržen, ale státní guvernér Arch Moore ho odmítl vydat, protože v zemi vedl 16 let bezchybný život.

I přes inspiraci, kterou se stal pro knihu a film, se jeho životní příběh výrazně liší od obou zpracování. Filmovému Andymu Dufresnovi trvá 19 let, než vykopá tunel, který ho dostane z vězení. Freshwaters unikl po pouhých dvou letech. K útěku navíc nedošlo přímo z nápravného zařízení, ale z vězeňské farmy s nižší ochranou.

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...