Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Skvělá práce, Norsko!‘ Norové inspirují Evropu, budou jezdit jen na elektřinu

Elektromobilita

  6:00
OSLO/PRAHA - Nákup elektromobilů podporují v Německu. Norská vláda jde ještě dál, plánuje od roku 2025 úplný zákaz prodeje aut s benzinovým motorem.

Elektromobil Grecav Sonique (ilustrační snímek). foto: Grecav

Norsko plánuje zákaz aut s benzinovým či dieselovým motorem. Od roku 2025 by pak podle plánů bylo možné v zemi koupit jen auto na elektrický pohon. Země fjordů by se díky tomuto opatření stala jedním z nejvíce ekologicky šetrných států.

Noská inspirace

Norsko není v tomto směru osamocené. Také německý kabinet koncem dubna rozhodl o subvencích, kdy kupec nového čistě elektrického vozu získá prémii čtyři tisíce eur. Doprava v Německu se přitom na tvorbě skleníkových plynů podílí asi z jedné pětiny. Norský plán může být inspirací, už nyní funguje nad očekávání.

Vláda chtěla dosáhnout 50 tisíc prodaných elektromobilů v roce 2018. Ale už teď je čtvrtou zemí, která dosáhla hranice 100 tisíc prodaných elektromobilů, kromě toho je také světovou jedničkou v počtu elektromobilů na osobu. Před Norskem jsou pouze Spojené státy se 450 tisíci elektromobily, na druhém místě pak Čína se 300 tisíci elektromobily a na třetím místě Japonsko se 150 tisíci elektromobily.

Přitom ještě v roce 2010 bylo v Norsku pouze 3366 elektromobilů, informoval server Cleantechnica.com.

AUTA BEZ EMISÍ

  • Za rok 2015 se v Norsku prodalo 26 000 elektromobilů. Zájem o elektromobily roste: v roce 2014 tvořily pouze 12,5 procenta všech aut, v roce 2015 17 procent a letos je to už 24 procent.
  • Plná třetina nově koupených aut v Norsku v prvním čtvrtletí roku 2015 byly elektromobily.

Projekt úplného zákazu jiných než elektrických motorů byl zveřejněn na začátku června. Mezi koaličními partnery ve vládě panuje projednou vzácná shoda, s návrhem souhlasí i populistická Pokroková strana a obě levicové strany (Demokratická strana a Liberální strana). „Norská vláda odstraní všechna naftová auta,“ napsal ekonomický deník Dagens Naeringsliv. V opozici je jen pravicová Konzervativní strana. Pokud opatření projde, bude to ještě odvážnější návrh, než jaký země představila dříve, kdy byl cílem zákaz prodeje benzinových a dieselových aut od roku 2030.

Už teď je každé čtvrté nově zaregistrované auto v Norsku na elektrický pohon. Nárůst zájmu o elektromobily je pochopitelný – pokud si koupíte auto s benzinovým nebo dieselovým motorem, značně si připlatíte na daních. Cena nového auta se tak může až zdvojnásobit.

Podpora šetrné energie

Norská vláda intenzivně podporuje nákup elektromobilů i dalšími opatřeními. Řidič elektromobilu získá kromě nižších daní i jiné výhody, jako například mýtné a parkování zdarma nebo možnost vy užívat pruhů pro hromadnou dopravu. Právě díky těmto úlevám vzrostl prodej elektromobilů za pouhý rok o 24 procent. Pokud bude návrh skutečně přijat, nedotkne se prozatím nijak majitelů současných aut s benzinovými a dieselovými motory.

Hlavním cílem celého plánu je postupný přechod k elektromobilům. Je možné, že by zákaz naftových motorů mohl mít neblahé důsledky pro norskou ekonomiku, těžba ropy zde má významný podíl. Už v roce 2014 byl ušlý zisk na daních 300 milionů dolarů. Vláda proto chystá snižování dotací.

Elon Musk, výkonný ředitel americké automobilky Tesla Motors, která se zabývá výrobou elektromobilů, norský návrh chválí. „Skvělá práce, Norsko, jen tak dál!“ napsal na Twitteru.

Kromě Norska je dalším příznivcem elektromobilů i Nizozemsko, kde za poslední rok 10 procent nově zapsaných aut tvořily právě elektromobily. Naopak ve Velké Británii a Číně činil nárůst jen jedno procento.

Norsko je mimo jiné velkým producentem obnovitelné energie. Má také za cíl ztrojnásobit počet větrných elektráren díky investici schválené už v roce 2013.

Autorka je spolupracovnice LN.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Miliardář na penzi se s elektrotříkolkou za sto tisíc tlačí do cyklopruhů

Tříkolka Sarit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

VIDEO Kanadský miliardář s rakouskými kořeny Frank Stronach se ve svých 89 letech rozhodl spasit svět...

Automobilky dodavatele nelákají. Česká firma tlumí výrobu a odmítá zakázky

Výroba Škody Scala probíhá v továrně v Mladé Boleslavi, která patří mezi vůbec... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Okula Nýrsko, výrobce plastových výlisků pro elektroniku, automobily a farmacii, postupně ustupuje...

Miliardy na úspory. Nové zelené dotace poputují i na dobíjecí stanice

Nové zelené dotace na dobíjecí stanice i byty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé mohou začít žádat o další dotace na zateplení, nové kotle i dobíjecí stanice. V jednom...

Rus ztroskotal na dva dny na německé dálnici s vybitým elektromobilem

Nabíjecí hub v Lovosicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Problémy s nabíjením můžou být občas bizarní. Kombinace nedostatečné infrastruktury, omezeného...

Čínská auta přijíždějí do Česka. Startují s benzinovými a elektrickými SUV

Fengon 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

VIDEO Další pokus uvést na český trh auta z Číny začíná, nově bude osobní vozy značky Dongfeng na českém...

KOMENTÁŘ: Na chalupu jen na koloběžce. O smutném konci cenově dostupných aut

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Deal, anglicky „dohoda“, je výsledkem oboustranného souhlasu. Green deal se ale bude překládat spíš...

Powerbanka na kolech. Novým hyundaiem můžete napájet gril nebo sekačku

Ioniq 5 V2G | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

VIDEO Automobilka Hyundai jako první implementovala do svého vozu systém Vehicle 2 Load, kterým můžete z...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...