Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Skvělá práce, Norsko!‘ Norové inspirují Evropu, budou jezdit jen na elektřinu

Elektromobil Grecav Sonique (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil Grecav Sonique (ilustrační snímek). | foto: Grecav

OSLO/PRAHA Nákup elektromobilů podporují v Německu. Norská vláda jde ještě dál, plánuje od roku 2025 úplný zákaz prodeje aut s benzinovým motorem.

Norsko plánuje zákaz aut s benzinovým či dieselovým motorem. Od roku 2025 by pak podle plánů bylo možné v zemi koupit jen auto na elektrický pohon. Země fjordů by se díky tomuto opatření stala jedním z nejvíce ekologicky šetrných států.

Noská inspirace

Norsko není v tomto směru osamocené. Také německý kabinet koncem dubna rozhodl o subvencích, kdy kupec nového čistě elektrického vozu získá prémii čtyři tisíce eur. Doprava v Německu se přitom na tvorbě skleníkových plynů podílí asi z jedné pětiny. Norský plán může být inspirací, už nyní funguje nad očekávání.

Vláda chtěla dosáhnout 50 tisíc prodaných elektromobilů v roce 2018. Ale už teď je čtvrtou zemí, která dosáhla hranice 100 tisíc prodaných elektromobilů, kromě toho je také světovou jedničkou v počtu elektromobilů na osobu. Před Norskem jsou pouze Spojené státy se 450 tisíci elektromobily, na druhém místě pak Čína se 300 tisíci elektromobily a na třetím místě Japonsko se 150 tisíci elektromobily.

Přitom ještě v roce 2010 bylo v Norsku pouze 3366 elektromobilů, informoval server Cleantechnica.com.

AUTA BEZ EMISÍ

  • Za rok 2015 se v Norsku prodalo 26 000 elektromobilů. Zájem o elektromobily roste: v roce 2014 tvořily pouze 12,5 procenta všech aut, v roce 2015 17 procent a letos je to už 24 procent.
  • Plná třetina nově koupených aut v Norsku v prvním čtvrtletí roku 2015 byly elektromobily.

Projekt úplného zákazu jiných než elektrických motorů byl zveřejněn na začátku června. Mezi koaličními partnery ve vládě panuje projednou vzácná shoda, s návrhem souhlasí i populistická Pokroková strana a obě levicové strany (Demokratická strana a Liberální strana). „Norská vláda odstraní všechna naftová auta,“ napsal ekonomický deník Dagens Naeringsliv. V opozici je jen pravicová Konzervativní strana. Pokud opatření projde, bude to ještě odvážnější návrh, než jaký země představila dříve, kdy byl cílem zákaz prodeje benzinových a dieselových aut od roku 2030.

Už teď je každé čtvrté nově zaregistrované auto v Norsku na elektrický pohon. Nárůst zájmu o elektromobily je pochopitelný – pokud si koupíte auto s benzinovým nebo dieselovým motorem, značně si připlatíte na daních. Cena nového auta se tak může až zdvojnásobit.

Podpora šetrné energie

Norská vláda intenzivně podporuje nákup elektromobilů i dalšími opatřeními. Řidič elektromobilu získá kromě nižších daní i jiné výhody, jako například mýtné a parkování zdarma nebo možnost vy užívat pruhů pro hromadnou dopravu. Právě díky těmto úlevám vzrostl prodej elektromobilů za pouhý rok o 24 procent. Pokud bude návrh skutečně přijat, nedotkne se prozatím nijak majitelů současných aut s benzinovými a dieselovými motory.

Hlavním cílem celého plánu je postupný přechod k elektromobilům. Je možné, že by zákaz naftových motorů mohl mít neblahé důsledky pro norskou ekonomiku, těžba ropy zde má významný podíl. Už v roce 2014 byl ušlý zisk na daních 300 milionů dolarů. Vláda proto chystá snižování dotací.

Elon Musk, výkonný ředitel americké automobilky Tesla Motors, která se zabývá výrobou elektromobilů, norský návrh chválí. „Skvělá práce, Norsko, jen tak dál!“ napsal na Twitteru.

Kromě Norska je dalším příznivcem elektromobilů i Nizozemsko, kde za poslední rok 10 procent nově zapsaných aut tvořily právě elektromobily. Naopak ve Velké Británii a Číně činil nárůst jen jedno procento.

Norsko je mimo jiné velkým producentem obnovitelné energie. Má také za cíl ztrojnásobit počet větrných elektráren díky investici schválené už v roce 2013.

Autorka je spolupracovnice LN.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...