31. prosince 2017 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýn chrání snipeři SAS s termálním viděním, protipancéřovou municí a puškami schopnými zastavit auto

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Americký voják v Iráku s puškou Barrett M82. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják v Iráku s puškou Barrett M82. | foto: Wikimedia - Lukethornberry

LONDÝN/PRAHA Stovky tisíc slavících Londýňanů a návštěvníků britského hlavního města se mohou cítit trochu bezpečněji. Ochranu jim poskytují bojovníci jedné z nejelitnějších jednotek světa - SAS. Londýn na klíčových místech hlídají snipeři s puškami Barrett M82 - jde o jedny z „nejsilnějších“ pušek, který umí na velkou dálku zastavit i auto.

Tihle vojáci patří ke světové elitě. Sláva Special Air Service se šíří už od 2. světové války, kde v Africe v týlu nepřítele ničili německá a italská letiště. Legendárním se stal jejich zásah v roce 1980 na Íránském velvyslanectví v Londýně, obsazeném teroristy. V Perském zálivu v roce 1991 malé úderné jednotky operovaly v iráckém týlu a zničily desítky raket SCUD.

Jednotky SAS v Afghánistánu 2009.

Jednotky SAS v Afghánistánu 2009.

V současnosti působí SAS jako nejelitnější britská protiteroristická jednotka, jsou nasazeni v Afghánistánu, Iráku. Sýrii a dalších zemích - na „horkých místech“. O jejich operacích se toho ale příliš neví, jsou přísně tajné.

Zdroje deníku Daily Star však odhalily, že právě tato elita střeží na různých místech ulice Londýna, kde budou slavit příchod Nového roku statisíce lidí. „Snipeři budou na klíčových pozicích tak, aby pokryli všechny cesty vedoucí k místům, jako je třeba náměstí Trafalgar.“ Další týmy budou kroužit nad městem ve vrtulnících.

Vrtulník týmu rychlé reakce - což je zásahová jednotka britské nejelitnější jednotky bojovníků SAS - přistál na London Bridge.

Vrtulník týmu rychlé reakce - což je zásahová jednotka britské nejelitnější jednotky bojovníků SAS - přistál na London Bridge.

Ve Velké Británii v roce 2017 došlo k několika teroristickým útokům, proto budou další speciální vojenské a policejní jednotky hlídat i jiná města. Islámský stát v posledních dnech rozšiřuje propagandistické materiály, v kterých právě hrozí terorem na Silvestra ve světových metropolích, včetně Londýna. Tam v roce 2017 došlo už ke čtyřem útokům.

Snipeři SAS jsou vybavení jednou z „nejsilnějších“ odstřelovacích pušek světa - Barrett M82. S ní jsou schopni zastavit i auto na vzdálenost větší než jeden a půl kilometru. Snipeři mají také noční a termální vidění a protipancéřovou munici. Jsou tak schopní zastavit automobil, který by chtěl najet do davu buď prostřelením bloku motoru či zabitím řidiče.

Odstřelovací puška M82A3 od firmy Barrett.

Odstřelovací puška M82A3 od firmy Barrett.

Bezpečnost zpřísnily i další metropole. Největší počet slavících se tradičně očekává v New Yorku - městě, kde letos došlo ke dvěma teroristickým útokům. V ulicích budou protiteroristické jednotky, psi vycvičení na hledání bomb a davy ochrání obří náklaďáky naložené pískem.

Lidé, kteří budou přímo v centru přihlížet spuštění „novoroční koule“, neprojdou přes zábrany s batohy, láhvemi ani velkými taškami. Všichni budou muset projít detektory nejen na kov, ale i na radioaktivní látky.   V posledních letech newyorská policie nasadila navíc asi 5000 příslušníků, letos to má být ještě více.

Turecká policie v neděli zatkla v Istanbulu dvě desítky lidí, většinou cizinců, které podezírá z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Anadolu s tím, že podle policie zadržení plánovali teroristický útok v Istanbulu kolem půlnoci. V Istanbulu je nyní více policistů než loni na Silvestra, kdy při útoku na diskotéku terorista zabil 39 lidí.

Voják SAS - ilustrační foto.
Plakát SAS.

Z dvaceti zatčených v Istanbulu bylo 15 cizinců, jejich národnost agentura Anadolu neuvedla. Dalších pět lidí bylo kvůli podezření z plánování útoku a napojení na IS zadrženo v Ankaře, kde šlo o tři Syřany, Iráčana a Čečence. V posledním týdnu pozatýkala policie v Istanbulu a Ankaře na 200 lidí podezřelých z plánování útoku v těchto dnech.

  • 43Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč