Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Proti všem. Jediná fotka přesně vystihla Trumpův postoj ke zbytku světa

Exprezident USA Donald Trump na summitu G7 v roce 2018. Naproti tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová. foto: AP

Donald Trump byl tehdy na vrcholu moci. Psal se červen 2018 a americký prezident se rozhodl jít do tvrdé konfrontace s ostatními účastníky summitu G7. Vypjaté emoce na setkání představitelů nejvyspělejších ekonomik světa zachytil německý fotograf Jesco Denzel. Snímky jeho kolegů, kteří onen moment také zachytili, však vyvolaly debaty o možné manipulaci, připomíná další díl seriálu Slavné fotografie.
  10:57

Na summitu nejsilnějších ekonomik světa v kanadském La Malbaie byly pořízeny tisíce fotografií. Jedna z nich však ihned po zveřejnění obletěla celý svět.

Stojí na ní německá kancléřka Angela Merkelová. Je oběma rukama opřená o dlouhý úzký stůl, na jehož povrchu jsou do všech stran rozházené dokumenty. S neutrálním výrazem hledí přímo na Donalda Trumpa sedícího na druhé straně stolu.

Je naštvaný? Nudí se? Baví? Těžko říci. V jeho tváři se zrcadlí všechny tři emoce najednou. Trump navíc hledí směrem k Merkelové s hlavou pozvednutou, ruce má zkřížené na hrudi. Působí jako vzpurný žák a Merkelová jako unavená učitelka, která už neví, co s věčným potížistou dál dělat.

Merkelovou a Trumpa obklopují další persony tehdejší politické scény. Z částečně zakrytého bočního profilu lze rozeznat svraštělé čelo Emmanuela Macrona. Bývalý japonský premiér Šinzó Abe je v záběru vidět celý, jeho myšlenky ovšem zůstávají stejně nejednoznačné jako u ostatních. Ruce má rovněž zkřížené na hrudi a jeho pohled směřuje někam nad hlavu Merkelové.

Po jeho levici stojí Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton, který jako jediný na fotografii vypadá, že se snaží něco říci. Ze snímku se ovšem zdá, že ho nikdo neposlouchá. Zády k objektivu stojí ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow a britská premiérka Theresa Mayová.

Zaťatý Trump proti všem spojencům?

Fotografie, již pořídil oficiální fotograf německé delegace Jesco Denzel, se vzápětí objevila na sociálních sítích Angely Merkelové. „Druhý den summitu G7 v Kanadě: spontánní setkání mezi dvěma pracovními schůzkami,“ zněla část popisku.

Emocemi nabitý snímek byl ovšem na hony vzdálený oficiálním fotografiím, které tisková oddělení obvykle vypouštějí do světa. A také snímkům, jež z Trumpovy návštěvy na summitu G7 zveřejnil Bílý dům. Byznysmen s bohatou zkušeností z showbyznysu před objektivy většinou pyšně pózoval, tvářil se hrdě a občas i trochu blahosklonně.

Slavné fotografie

Nevoli společenství G7 vyvolal Trump zejména svým naléhavým obhajováním amerických cel na dovoz oceli a hliníku, která byla uvalena na Kanadu a Evropskou unii. Trump dramaticky hrozil sankcemi a obchodní válkou, pokud se praktiky, jež považoval za neférové, nezmění podle jeho představ. Kritizoval vysoký obchodní přebytek států G7 a Spojené státy přitom přirovnal ke kasičce, kterou všichni vykrádají.

Představitelé ostatních zemí však americkému prezidentovi oponovali a předložili naopak argumenty pro zrušení cel. Trudeau je pak označil za „poměrně urážlivá“. „Kanaďané jsou milí lidé, ale nenechají se sekýrovat,“ uvedl tehdy premiér. Merkelová zase dodala, že členové G7 sice vydají stanovisko, což ale nevyřeší celý problém, protože „Spojené státy mají jiné názory“.

O to, aby Trump komuniké podepsal, se ostatně zasazovala i Merkelová, vůči které Trump rovněž projevil opovržení. Kritizoval ji zejména za německou imigrační politiku. Když se poté spojila s Trudeauem, a tlačila na Trumpa ohledně podpisu, nasadil Trump celé situaci korunu. Strčil ruku do kapsy u saka a vytáhl dva bonbóny značky Starburst. Hodil je na stůl před německou kancléřku, a řekl: „Tady, Angelo. A neříkej, že ti nikdy nic nedám.“

G6 plus jedna

Americká cla zřejmě tehdejším summitem rezonovala nejsilněji. Byl to však jen jeden z dalších Trumpových výstřelků. Ještě před odletem do Kanady vyzval k opětovnému přijetí Ruska do skupiny G7, přestože o čtyři roky dříve anektovalo ukrajinský Krym, a jeho členství ve skupině tak bylo pozastaveno.

V rozhovorech se svými asistenty si navíc stěžoval, že se mu nechce chodit na vystoupení ostatních lídrů, a uvažoval o tom, že místo sebe pošle viceprezidenta Mikea Pence. Když Trump přece jen nakonec dorazil, tak vždy pozdě, a brzy zase odcházel.

Několik hodin po konci summitu pak na Twitteru oznámil, že nařídil americkému zástupci, aby nepodepsal společné komuniké, jež zdůrazňuje obchodní pravidla. Důvod? Prý ho rozzlobily Trudeauovy výroky na tiskové konferenci.

„Na základě Justinových falešných prohlášení na tiskové konferenci a faktu, že Kanada uvalila masivní cla na americké farmáře, dělníky a firmy, jsem instruoval americké představitele, aby komuniké nepodpořili. Podívejte se na ta cla a auta, která dusí americký trh,“ čílil se tehdy Trump.

V kombinaci s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, kterou Trump v květnu 2018 označil za „shnilou už v jejím samotném jádru“, pohár neporozumění definitivně přetekl. Někteří novináři začali společenství nejsilnějších ekonomik světa označovat za G6, a názorově odpadlou Ameriku, tedy plus jedna.

Jen jsme si povídali

Snímek tehdy vydal za tisíc slov a rozletěl se do světa. Mnozí v sortimentu záhadných výrazů v místnosti plné nejmocnějších světových vůdců viděli ozvěny jednoho z nejvýznamnějších amerických malířů a ilustrátorů počátku 20. století Normana Rockwella. Další ho díky kompozici srovnávali s Rembrandtovými obrazy.

Snímek kromě německého kancléřství zveřejnil na svých sociálních sítích i John Bolton. Podle jeho interpretace však fotka ukazuje, že Trump má nad ostatními státníky jasně navrch. „Prezident to dnes řekl jasně. Už ne,“ stálo v popisku.

V otázce rozložení sil na fotografii se také začaly vést diskuze o možné manipulaci. Scénu toho dne zachytilo více fotografů z více úhlů. A ne všechny vyznívají jako ta, kterou zveřejnil tým německé kancléřky. „Velký mocenský tah týmu kancléřky Merkelové,“ okomentovala Denzelův snímek novinářka Elena Cresciová.

„Mám skvělý vztah s Angelou Merkelovou z Německa, ale Fake News Media ukazují pouze špatné fotografie a tím implikují hněv,“ napsal tehdy na svém Twitteru Trump.

Později pak ještě na fotografii reagoval s tím, že byla zachycena během diskuse, která „s ničím nesouvisela“. „Vím, že to nevypadalo přátelsky. Ve skutečnosti jsme si ale jen povídali,“ řekl.

Přesto bude tento snímek nejspíš navždy vnímán jako ukázka toho, jak se Trump, jenž bude příští rok usilovat o návrat do Bílého domu, rád prezentuje: jako ostřílený byznysmen a tvrdý vyjednavač. A to i ve vztahu k nejbližším spojencům.

Autor: