Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Velkolepý banket na počest Trumpa přinesl dlouho neviděný šperk i malou rebelii první dámy

Svět

  12:25
LONDÝN/PRAHA - U příležitosti návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa ve Velké Británii uspořádala královská rodina slavnostní banket, který přinesl několik zajímavých překvapení. Melania Trumpová ukázala malou rebelii proti zvykům a vévodkyně Kate pak šperk po princezně Dianě.

Vévodkyně z Cambridge a americký ministr financí Mnuchin. foto: Reuters

„Pouto mezi našimi národy bylo navždy zpečetěno tím velkým tažením,“ řekl během večerního banketu Trump o spojenecké akci proti nacistickému Německu. „Za všechny Američany nabízím přípitek na věčné přátelství našich lidí, na elán našich národů a na dlouhou a opravdu pozoruhodnou vládu Jejího Veličenstva královny,“ zakončil svůj projev prezident Donald Trump a následně si s královnou připili.

Přípitek královny a prezidenta.

První den oficiální státní návštěvy amerického prezidenta ve Spojeném království bývá tradičně zakončen banketem velkých rozměrů. Na menu byl jako předkrm dušený filet z platýze a s pěnou z potočnice, chřestem a doplněné omáčkou z kerblíku. Jako hlavní chod připravili královští kuchaři sezónní windsorské jehněčí s bylinkovou nádivkou, jarní zeleninou a omáčkou s portským a dezert byla jahodová a citronová zmrzlina.

Prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová dorazila v doprovodu prince Edwarda...
Zasedací pořádek bějem státního banketu pořádaného na počest návštěvy...

Malého radostného pozdvižení se dopustila vévodkyně Kate z Cambridge, manželka prince Williama, která na slavnostní akci dorazila s diadémem (korunkou), již nosila její zesnulá tchyně princezna Diana.

Vévodkyně Kate po boku ministra financí USA Steva Mnuchina.

Korunka zvaná „Lover’s Knot tiara“ byla vyrobena pro babičku současné královny Alžběty, královnu Mary, v roce 1913. Princezna Diana ji pak například měla na sobě během svatby. Vévodkyně Kate s ní do sálu dorazila v doprovodu amerického ministra financí, zatímco její muž princ William kráčel po boku britské premiérky Theresy Mayové.

Podle odborníků na etiketu došlo ještě k jedné zajímavé události v rámci banketu, a to u Melanie Trumpové. Její bílé šaty, bílé rukavičky k loktům a vyčesaný drdol neměly chybu a perfektně zapadly do dress codu „white tie“ (pro muže nutnost jít ve fraku s bílým motýlkem, popřípadě v nejslavnostnějším tradičním oděvu, pro dámy v dlouhé večerní róbě), skrývaly prý ale drobnou rebélii proti tradicím.

Americký prezident Donald Trump, britská královna Alžběta II., a první dáma USA Melania Trumpová.

Zvykem totiž bývá, že dámy na takto slavnostní akci volí šaty od domácích návrhářů, aby prezentovaly šikovné ruce vlastních lidí, anebo naopak od návrhářů z hostitelské země. Tohoto zvyku se například držela Ivanka Trumpová, která zvolila bledě modré šaty od americké návrhářky Caroliny Herrery.

Ivanka Trumpová a britský ministr zahraničního obchodu Liam Fox.

Melania Trumpová se však touto diplomatickou tradicí neřídila a zvolila francouzskou značku Dior, kterou zastřešuje jméno italské návrhářky Marii Grazia Chiuri. Stejnou značku zvolila Melania i v roce 2018 při návštěvě Spojeného království. Chiuri je v současnosti jednou z předních návrhářek a její spolupráce s Diorem to dokazuje. Volba první dámy však vysílá zprávu, že Melania rozhodně nebude podléhat zvykům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!