Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slavný křižácký hrad v Sýrii utrpěl přímý zásah při náletu

Slavný křižácký hrad v Sýrii utrpěl přímý zásah při náletu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavný křižácký hrad v Sýrii utrpěl přímý zásah při náletu | foto: Wikipedia/Xvlun

DAMAŠEK Při bojích v Sýrii byl v posledních dnech poškozen slavný křižácký hrad Krak des Chevaliers, který je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na záběrech zveřejněných v pátek na serveru YouTube syrskými povstalci je vidět, jak po leteckém útoku stoupá z jedné z věží pevnosti dým. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Hrad se nachází v centrální provincii Homs, kde rebelové svádějí prudké boje s jednotkami věrnými prezidentu Bašáru Asadovi. Na videozáznamu je zachycen mohutný výbuch jedné z věží hradu, která zřejmě utrpěla při bombardování přímý zásah. Z pevnosti stojící na kopci se k obloze nese kouř a trosky se rozlétnou po okolí.

"Podívejte se na to. Takto Bašár Asad bombarduje Krak des Chevaliers," říká na videu aktivista, který zkázu filmuje.

Hrad využívali rebelové

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) přímý zásah hradu nepotvrdila, uvedla však, že v oblasti byly v pátek zaznamenány tři letecké útoky. Tyto nálety přišly poté, co rebelové očividně využívající Krak des Chevaliers jako svou základnu napadli jednu z místních vesnic obývanou alávity a zabili tam několik lidí, prohlásil mluvčí organizace. Právě šíitská sekta alávitů, k níž patří také prezident Asad, Sýrii vládne.

Boje v okolí pevnosti, která byla postavena v letech 1142-1271 a je považována za jeden z nejlépe zachovaných křižáckých hradů na světě, jsou opakovaně hlášeny po celou dobu syrského konfliktu.

Hrad, který leží 65 kilometrů západně od města Homs, byl zapsán na světové dědictví UNESCO v roce 2006 a je jednou ze šesti syrských památek na tomto seznamu, píše agentura AFP. Nedávno ho Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) společně s dalšími syrskými památkami zařadila kvůli konfliktu na seznam ohrožených památek.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...