10. listopadu 2019 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sledujeme vás, říkala ve svém projevu Greta. Nyní bude její obří podobizna shlížet na San Francisco

Dílo má na svědomí umělec Andrés Iglesias. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dílo má na svědomí umělec Andrés Iglesias. | foto: AP Photo

San Fra San Francisco je proslulé svým přístupem k ochraně klimatu a ekologickým uvědoměním. Od příštího týdne bude mít toto americké město hmotnou připomínku toho, aby v úsilí tamní obyvatelé pokračovali. Ze zdi jednoho z domů na ně bude shlížet obrovská nástěnná malba s podobiznou švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové.

Za počinem stojí streetartový argentinský umělec Andres Iglesias, který vystupuje pod pseudonymem Cobre, informuje server Guardian. Podle svých slov by měl Iglesias malbu dokončit v průběhu příštího týdne. 

Umělec, který také stojí za oblíbeným portrétem herce Robina Williamse, říká, že změna klimatu je reálná. „Tahle dívka, Greta, je skvělá a moc dobře ví, co dělá. Doufám, že i díky této malbě si lidé uvědomí, že se o naši planetu musíme starat,“ dodává. 

Podobizna oblíbeného amerického herce Robina Williamse v San Franciscu. Autorem...

Podobizna oblíbeného amerického herce Robina Williamse v San Franciscu. Autorem je umělec vystupující pod pseudonymem Cobre.

Cobreho údajně oslovila nezisková organizace One Atmosphere poté, co bylo strženo právě dílo s hercem Williamsem.  V té samé době Cobre hledal místo pro svůj nový projekt. Veškeré barvy a potřebný materiál k malbě mu dodává právě One Atmosphere. 

Není to však poprvé, co je mladá švédská aktivistka vyobrazena ve streetartovém díle. Začátkem tohoto roku Gretu namaloval britský umělec Jody Thomas. Patnáctimetrovou podobiznu umístil na historickou budovu tabákové továrny v Bristolu.

„Je v centru pozornosti, je aktuální, velmi současná a očividně vede diskusi kolem důležitého problému, který se týká nás všech,“ řekl tehdy Thomas serveru Huffington Post.

Dílo britského umělce Jodyho Thomase na továrně v britském Bristolu.

Dílo britského umělce Jodyho Thomase na továrně v britském Bristolu.

V pouhých 16 letech se Thunbergové podařilo získat nominaci na Nobelovu cenu míru či se stát vůdkyní celosvětového hnutí Fridays For Future bojujícího za zachování planety pro budoucí generace. 

Rovněž ale rozděluje společnost. Zatímco pro některé je hrdinkou, pro jiné je terčem posměšků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V září tohoto roku se stala tváří celosvětových stávek na protest proti nečinnosti v souvislosti s klimatickou krizí, kterých se zúčastnilo více než 185 zemí. Jednalo se tak o jeden z největších enviromentálních protestů v historii. Během svého emocionálního projevu na summitu OSN vyčetla státníkům, že jí svými prázdnými slovy ukradli dětství. 

„Moje zpráva vám všem je, že vás budeme sledovat,“ uvedla tehdy.

hemHelena Malá
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...