Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

CDU vítězí na severu Německa. Křesťanským demokratům pomohla popularita zemského premiéra

Křesťanskodemokratický kandidát Daniel Günther reaguje na první odhady výsledků voleb v Šlesvicko-Holštýnsku (7.5.2017). foto: Reuters

V Německu v neděli proběhly první z dvojice květnových regionálních voleb. Ve Šlesvicku-Holštýnsku, na samém severu Spolkové republiky, obhájili prvenství křesťanští demokraté (CDU) v čele s premiérem Danielem Güntherem.
  5:00

Podle odhadů v neděli večer získali okolo 43 procent hlasů, což je o 11 procentních bodů více než před pěti lety. Na druhém místě skončili Zelení se 17 procenty a těsně za nimi se umístili sociální demokraté (SPD) s 16 procenty. Hlasovat mohlo 2,3 milionu voličů.

Specifikem tohoto regionu je, že zde tradičně kandiduje i Jihošlesvické sdružení voličů (SSW) reprezentující zhruba padesátitisícovou dánskou menšinu. Kvůli tomu se na něj nevztahuje povinnost překonat pětiprocentní hranici a má jisté zastoupení ve sněmu.

Německo jako nejnormálnější země. Na výsledky voleb si nikdo nestěžuje

Premiér Günther dosud ve Šlesvicku-Holštýnsku vládl spolu se Zelenými a liberály v rámci tak zvané jamajské koalice. Před volbami dával najevo, že by v jejich politickém spojenectví rád pokračoval. „Jamajská koalice“, která je jediná svého druhu v celém Německu, fungovala bez větších potíží a sporů.

K jejím architektům tehdy v roce 2017 patřil i dnešní německý ministr hospodářství Robert Habeck, jenž byl tenkrát ve Šlesvicku-Holštýnsku vicepremiérem. Skutečnost, že zde Zelení nyní dokázali výrazně posílit, je dávána i do souvislosti s Habeckem, jenž ani po odchodu do Berlína nepřestal být jedním z nejpopulárnějších politiků v regionu.

Triumf stoupence Merkelové

Včerejší volební výsledek je možné označit především za osobní úspěch dosavadního premiéra, 48letého Daniela Günthera. Spokojenost občanů s tím, jak vykonává svůj úřad, nikdy neklesla pod sedmdesát procent, což je vůbec nejvyšší hodnota ve srovnání s šéfy vlád ostatních zemí.

Günther se přitom vymyká i v rámci vlastní strany. Je totiž jedním z mála vrcholných politiků, které je možné označit za strážce politického odkazu někdejší dlouholeté předsedkyně CDU, kancléřky Angely Merkelové. Günther v zásadě pokaždé podporoval její politiku, ať už šlo o uprchlickou krizi let 2015 a 2016, či o virovou pandemii.

Ukrajina a německý byznys. Vláda v Berlíně může brzy čelit prvnímu testu soudružnosti

Během covidu se ukázal být dobrým krizovým manažerem, který na rozdíl od premiérů ostatní spolkových zemí svou strategii každou chvíli neměnil. Ve Šlesvicku-Holštýnsku proto trvala omezení déle než jinde a jeho vláda se snažila motivovat občany k očkování. I kvůli tomu zde mohla být koronavirová omezení ukončena dříve než jinde.

Günther prošel za posledních pár let proměnou. V minulosti zastával daleko konzervativnější postoje, než jak je tomu nyní. Ještě před volbami v roce 2017 sliboval, že zavede ve veřejných kantýnách povinné podávání vepřového masa. Odmítal také výstavbu dalších větrných elektráren. Ač byl v parlamentu většinově protestantského Šlesvicka-Holštýnska jediným katolickým poslancem, chtěl prosadit změnu místní ústavy a zavést v ní odkaz na boha. Stejně tak kdysi odmítal i zrovnoprávnění svazků osob stejného pohlaví s manželstvím.

V průběhu let ovšem na řadu věcí změnil názor. Ještě před vypuknutím války na Ukrajině a možným ohrožením u dodávek plynu nebo ropy začal premiér Günther podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Přestal odmítat i výstavbu dalších větrných parků, takže jediný spor se točil okolo otázky, jaká by měla být minimální vzdálenost mezi nově postavenými větrníky.

Za týden se volí v nejlidnatějším regionu

Sociální demokraté, kteří před pěti lety volby v severoněmeckém regionu překvapivě prohráli, si v uplynulých měsících nemohli dělat naděje na návrat do vlády.

Proto také před volbami tlumili očekávání. Zároveň také zdůrazňovali, že výsledek ve Šlesvicku-Holštýnsku nebude mít žádnou výpovědní hodnotu, jak moc je u občanů oblíbená celostátní vláda vedená kancléřem za SPD Olafem Scholzem.

Spokojenost s ní v minulých týdnech poklesla i vlivem války na Ukrajině. Podle šetření agentury Infratest dimap považuje 58 procent voličů počínání spolkové vlády jako „váhavé a nerozhodné“. Jen polovina dotázaných se domnívá, že Scholz je „správným člověkem na svém místě“.

Již příští neděli se bude hlasovat v jiné části Německa. Půjde o Severní Porýní–Vestfálsko, které je s 18 miliony obyvatel nejlidnatějším regionem celé země. Sociální demokraté zde dlouho vládli a dodnes oblast považují za svou baštu. V roce 2017 ovšem prohráli a skončili v opozici. Poslední průzkumy naznačují vyrovnaný souboj mezi SPD a vládnoucí CDU.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!