9. ledna 2008 21:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slota emigroval z ČSSR a zase se vrátil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Ján Slota je předsedou vládní Slovenské národní strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján Slota je předsedou vládní Slovenské národní strany | foto: Samuel KubániČTK

Bratislava  Šéf vládní Slovenské národní strany Ján Slota v 70. letech ještě jako mladík utekl přes železnou oponu z Československa do Rakouska. Ale emigraci si rozmyslel a při návratu ho dopadli pohraničníci.

Sedmnáctiletý Slota podle televize Markíza, která se odvolává na dokumenty Ústavu paměti národa, utekl do Rakouska 10. dubna 1971. Přísně střeženou hranici překonal v noci s třemi kamarády z Prievidze, z nichž jeden znal terén, protože byl pohraničník.

Krvavá opona

Podle plzeňského historika Tomáše Jílka kvůli železné oponě v někdejším Československu zahynulo přes tisíc lidí: 350 běženců bylo zastřeleno, zabito proudem či utonuli, téměř sto civilistů přišlo o život vlivem činnosti vojáků, zejména při dopravních nehodách.

O život přišlo i 654 pohraničníků a policistů, ale pouze asi deset v přímém střetu s narušiteli hranic; většinou zemřeli při sebevraždách či haváriích.

Od soudů za zastřelení uprchlíka odcházejí bývalí pohraničníci obvykle s podmíněnými tresty.

Zatímco dva emigranti v Rakousku zůstali, Slota a jeho kamarád si podle Markízy exil po pár dnech rozmysleli a pokusili se stejnou cestou vrátit. To je však chytili pohraničníci. Pozdější politik strávil zhruba měsíc ve vazbě. Soud mu pak vyměřil šest měsíců podmíněně za nezákonné opuštění republiky.

"Rodinné důvody"
"Slota začal mít problémy s matkou," vzpomínal v televizi na motivy útěku jeden z tehdejších uprchlíků František Filkorn. Slota podle záznamů vypovídal, že byl nešťastný, protože nedostal doporučení ke studiu na vysoké škole chemické.

Politik se k dobrodružství nechtěl vyjádřit. "Proč se mě ptáte na ty věci, které mám už dávno za sebou?" citovala Markíza jeho vyjádření.

Pokusy o útěk na Západ byly za komunismu nebezpečné, nejednou končily smrtí. Pohraničníci po uprchlících často stříleli a ti umírali i pár metrů od hranice a svobody. Odhaduje se, že jen na slovensko-rakouské hranici takto zahynulo nejméně 62 lidí.
ČTK
  • 22Diskuse