Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Slouží ruské agresi.‘ Ukrajinští policisté prohledávali budovy církve loajální k Moskvě

Ukrajinská pravoslavná církev (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinská pravoslavná církev (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Kyjev Ukrajinští policisté a agenti tajné služby SBU v pondělí prohledávali v Kyjevě, Žytomyru i na dalších místech budovy, patřící třem biskupským úřadům pravoslavné církve, hlásící se k moskevskému patriarchátu. Oznámila to ukrajinská média.

Policejní mluvčí Alla Vaščenková podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že domovní prohlídky v osmi místech se uskutečnily v rámci vyšetřování vedeného podle paragrafu o porušení rovnoprávnosti občanů kvůli náboženskému vyznání a kvůli vyvolávání záště mezi věřícími různých náboženství. 

Agenti SBU minulý pátek se stejným odůvodněním prohledali rezidenci významného církevního činitele loajálního vůči Moskvě, představeného klašterního komplexu Kyjevskopečerská lávra, metropolity Pavla Lebedě.

Nynější prohlídky se odehrávají na pozadí prudkého zhoršení vztahů s Ruskem kvůli incidentu v Kerčském průlivu, kde Rusové ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva. Ukrajinský prezident Petro Porošenko pak varoval před hrozbou „skutečné války“ s Ruskem a vyhlásil válečný stav v deseti oblastech země. 

Současně ukrajinské vedení usiluje o vytvoření nezávislé ukrajinské církve a obviňuje preláty loajální vůči Moskvě, že slouží ruské agresi.

V říjnu konstantinopolský patriarchát zrušil třísetletou podřízenost ukrajinských prelátů vůči moskevskému patriarchátu, což ruskou církev vedlo k přerušení styků s konstantinopolským patriarchátem. Nicméně pravoslavná církev moskevského patriarchátu nadále na Ukrajině disponuje největším počtem kostelů, jichž je více než 12 000.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!