Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci o víkendu otestovali dvě třetiny populace, pozitivní bylo jedno procento zúčastněných

Bratislava Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38 359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Na tiskové konferenci předseda slovenské vlády Matovič řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci covid-19. O nadcházejícím víkendu se plošné testování zopakuje ve většině okresů, byť dříve úřady zvažovaly druhé kolo na celém území státu.

„Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem jsme možná ukázali cestu i jiným zemím, které se s touto nemocí trápí,“ řekl Matovič.

Výsledky největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska podle premiéra neznamenají, že lze odbourat plošná karanténní omezení. Matovič znovu vybídl i obyvatele s negativním výsledkem testu, aby se v souvislosti s koronavirem chovali zodpovědně. Testy použité při akci jsou totiž méně přesné než laboratorní PCR testy.

Testování na koronavirus na Slovensku.
Testování na koronavirus na Slovensku.

Účast na bezplatném testování obyvatel starších deseti let nebyla povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem se tento týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, nemohou kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Z regionálního srovnání vyplývá, že vůbec nejvyšší podíl nakažených v poměru k provedeným testům (3,22 procenta) byl v okresu Čadca na severu Slovenska u hranic s Českem. Nadprůměrný podíl infikovaných zaznamenaly také některé další regiony na severním, východním a západním Slovensku. Mezi oblasti s nejnižším výskytem nákazy v přepočtu na zúčastněné na testech se zařadila i Bratislava. Před více než týdnem se ve čtyřech epidemií dříve nejpostiženějších okresech uskutečnila pilotní fáze testování; pozitivní výsledek tam testy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.

Velké podniky zatím nehlásily, že by po plošném testování obyvatel zaznamenaly větší výpadky pracovníků.

Matovič večer po jednání ústředního krizového štábu řekl, že o nadcházejícím víkendu se plošné testování obyvatel na koronavirus zopakuje zpravidla v regionech, kde podíl nakažených během víkendového otestování lidí byl vyšší než 0,7 procenta. Uskuteční se tak na území s 54 procenty obyvatel země. Na opakované testy nebudou muset obyvatelé 25 z celkového počtu 79 okresů, ani dvou největších měst v zemi - Bratislavy a Košic.

Slovensko při plošném testování použilo antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale dokážou odhalit méně nakažených. Prostřednictvím laboratorních testů dokázalo Slovensko dosud vyšetřit za jeden den nanejvýš zhruba 22 000 lidí.

Nově bude Slovensko pravidelně testovat na koronavirus zaměstnance a klienty či pacienty v nemocnicích a domovech seniorů. Vybrané instituce a důležité podniky rovněž dostanou od státu testovací sady. V každém okresním městě vznikne mobilní testovací místo pro zájemce o bezplatné otestování. Také na hranicích bude zavedeno testování cestujících.

K plošnému testování obyvatel přistoupila Matovičova vláda po výraznějším nárůstu počtu infikovaných. V zemi kvůli koronavirové nákaze nadále platí různá karanténní omezení, jako například zákaz pořádání hromadných akcí či shromažďování více než šesti osob. Některé typy provozů včetně wellness center, divadel a kin musely přerušit činnost. Restaurace či kavárny zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...