12. září 2018 18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci oslaví výročí vzniku ČSR jednorázovým státním svátkem 30. října

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Wikipedia

BRATISLAVA Slovensko si 100. výročí vzniku Československa připomene letos státním svátkem, který bude 30. října. Hlasy velké většiny přítomných poslanců o tom ve středu rozhodl slovenský parlament. Slováci 30. října 1918 Martinskou deklarací vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného česko-slovenského státu.

Podle schválené novely zákona o státních svátcích bude 30. říjen na Slovensku státním svátkem pouze letos. V současnosti je památným dnem.

Opozice při hlasování neuspěla s návrhem, aby si Slovensko stejně jako Česká republika den vzniku Československa 28. října 1918 trvale připomínala státním svátkem.

„V naší historii se mnohokrát o budoucnosti Slovenska rozhodovalo ne vždy doma na území Slovenska a ne vždy při tom rozhodování byli Slováci. Proto 30. říjen my považujeme za den, kdy Slováci sami za sebe vyjádřili svůj postoj a ochotu vytvořit spolu s českým národem společný stát,“ řekl novinářům slovenský premiér Peter Pellegrini krátce před hlasováním sněmovny. Zároveň dodal, že Slovensko respektuje 28. říjen jako datum vzniku Československa.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?