Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
15. prosince 2016 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci přestávají věřit demokracii. Čtvrtina vidí řešení v diktatuře

Slováci, kteří protestovali proti korupci v rámci kauzy Gorila (Bratislava,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci, kteří protestovali proti korupci v rámci kauzy Gorila (Bratislava,... | foto: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

BRATISLAVA Téměř každý čtvrtý obyvatel Slovenska považuje zrušení parlamentního systému a nastolení diktatury za alternativu současné demokracie. Pro návrat k socialistickému zřízení před rokem 1989 se vyslovilo 28 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus, který si nechala vypracovat nevládní organizace Ineko.

„Na Slovensku je poměrně velká nespokojenost se stavem demokracie. Až 40 procent lidí si myslí, že demokracie je špatná. Až 43 procent lidí si myslí, že demokracie se za posledních pět let zhoršila,“ řekl ve čtvrtek novinářům ředitel Ineko Peter Goliaš.

Čtyři pětiny respondentů uvedly, že politici nepracují ve veřejném zájmu a neřeší problémy lidí. Zhruba stejný podíl z 1020 oslovených respondentů si stěžoval, že nehospodárné nakládání s majetkem státu není trestáno. Oslovení také tvrdili, že lidé si nejsou rovni před zákonem a že vymahatelnost práva je slabá.

„Lidé, kteří jsou ochotni podpořit extremismus, jsou frustrovaní. Zneužívání moci žene lidi k extremismu,“ uvedl Goliaš.

Nejmenší spokojenost se současným stavem vyslovili sympatizanti krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, která v letošních volbách dostala osm procent hlasů a poprvé získala křesla ve slovenské sněmovně.

Zhruba třetina (35 procent) obyvatel pětimilionového Slovenska připouští vystoupení země z EU, které prosazuje LSNS a která sbírá podpisy za vypsání referenda o této otázce.

Naopak pozitivně stav a vývoj demokracie na Slovensku hodnotí zejména voliči dvou vládních stran, a to Směru-sociální demokracie premiéra Roberta Fica a Slovenské národní strany.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...