Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slováci: Salámem ano, ale s omluvou

Svět

  11:46
Slovensko nebude po Česku požadovat odstranění slovenské části plastiky Entropa z dílny českého umělce Davida Černého. Země je zde vyobrazena jako salám svázaný maďarskou trikolorou. Slovákům stačí omluva od českého vicepremiéra Alexandra Vondry. Bulharsko chce naopak z plastiky odstranit ještě dnes.

Entropa foto: DOMINIQUE FAGET AFP

Mluvčí bulharského stálého zastoupení při Evropské unii Betina Jotevová dnes řekla, že doufá, že část instalace znázorňující Bulharska bude odstraněna ještě dnes.

Slovensko"Ministerstvo zahraničí SR vzalo na vědomí, že vicepremiér vlády ČR pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se distancoval od mystifikace umělce Davida Černého a omluvil se za případnou neúmyslnou urážku. Tímto MZV SR považuje záležitost za uzavřenou," uvedlo na svých stránkách zastoupení Slovenska v Bruselu.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ján Škoda v telefonickém rozhovoru ČTK řekl, že z tohoto prohlášení "logicky vyplývá", že Slovensko nebude požadovat odstranění části plastiky, kde je země vyobrazena jako salám převázaný maďarskou trikolorou. Na instalaci si ve čtvrtek stěžoval slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš.

Černý původně tvrdil, že skládačku v bruselském sídle Rady EU, jež se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky, vytvořili umělci ze všech členských zemí unie. Nakonec se ukázalo, že autor je on sám s několika dalšími umělci. Za mystifikaci se ve čtvrtek během slavnostního předvedení projektu omluvil Vondra i Černý.

Proti instalaci se nadále staví Bulharsko, které je v Černého díle zobrazeno jako země tureckých záchodů. "Doufáme, že plastika bude odstraněna ještě dnes," řekla mluvčí bulharského zastoupení Jotevová.

Podle ní existují dvě možnosti, tedy že česká strana buď dotyčnou plastiku odstraní, nebo ji zakryje. "Z Bulharska je na to velký tlak," řekla Jotevová.

Vicepremiér Vondra již ve čtvrtek přislíbil, že bude-li Bulharsko na stažení i nadále trvat, česká strana tak učiní. Jan Vytopil ze stálého zastoupení Česka při EU  řekl, že se pracuje na "technickém řešení" celé záležitosti. Vytopil ale odmítl uvést, kdy případná úprava bude provedena.

Přes diplomatické protesty ze strany Bulharska a Slovenska si chodí Entropu denně prohlížet davy lidí. Ještě ve čtvrtek večer kolem deváté hodiny večer stáli za proskleným vchodem budovy Rady EU skupinky cizinců, kteří se s úsměvy snažili rozpoznat tu či onu zemi.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.