8. února 2015 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci se zastali tradiční rodiny, k referendu jich ale přišlo málo

Mluvčí nevládní organizace Aliance za rodinu (AzR) Anna Verešová odevzdala 7.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí nevládní organizace Aliance za rodinu (AzR) Anna Verešová odevzdala 7.... | foto: ČTK

BRATISLAVA Účast ve slovenském referendu o ochraně tradiční rodiny byla podle očekávání hluboko pod hranicí padesát procent potřebnou pro jeho platnost. Podle údajů statistického úřadu se referenda zúčastnilo 21,4 procenta z více než 4,4 milionu oprávněných voličů. Ze zúčastněných se většina vyslovila proti adopcím dětí homosexuály.

Pro zákaz adopcí hlasovalo 94,5 procenta zúčastněných. Součástí referenda byly ještě dvě další otázky týkající se ochrany tradiční rodiny. Proto, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy hlasovalo 92,4 procenta účastníků. S tím, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie souhlasilo 90,3 procenta zúčastněných.

Bojkot hlasování zmařil

Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, referendu předcházela vyhrocená kampaň. Kritici referendových otázek vybídli Slováky, aby se plebiscitu nezúčastnili a přispěli tak k jeho neplatnosti. Až na jednu výjimku, kterou bylo referendum o vstupu země do Evropské unie, všechna dosavadní lidová hlasování na Slovensku kvůli nízké účasti ztroskotala.

ČTĚTE TAKÉ

Sdružení hájící práva lidí jiné než heterosexuální orientace sobotní referendum kritizovala. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zase tvrdila, že plebiscit by mohl vést k porušení mezinárodních norem v oblasti lidských práv.

Manželství je svazek muže a ženy

Původně čtyři navrhované referendové otázky posuzoval slovenský ústavní soud, který za neústavní označil jen otázku týkající se přiznání zvláštní ochrany, práv a povinností pouze manželskému svazku a nikoli jiné formě soužití osob.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí, jako například České republiky, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Slovenské zákony v současnosti upřednostňují osvojení dítěte manželi a jen výjimečně mohou úřady povolit adopci jednotlivci. Poslanci vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica spolu s části opozice loni zase prosadili do slovenské ústavy ustanovení, že manželstvím je svazek mezi mužem a ženou.

Lidovky.cz, ČTK