Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci truchlí. Manželka Demitry se zhroutila

Pavol Demitra (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavol Demitra (vlevo) | foto: Reuters

BRATISLAVA Smrt jednoho z nejlepších slovenských hokejistů Pavola Demitry, který podobně jako většina jeho spoluhráčů z klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl zahynul při leteckém neštěstí, vyvolala na Slovensku vlnu smutku. Několik stovek lidí se shromáždilo u stadionu v Trenčíně, kde útočník odstartoval svou vrcholovou kariéru.

Fanoušci šestatřicetiletému hokejovému veteránovi zapalovali u trenčínského stadionu svíčky, přinášeli květiny a transparenty. Na pietní vzpomínce nechyběl nový trenér slovenské hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek, jenž ještě jako hráč oblékal také dres Trenčína. Přišla také Demitrova choť, jež na akci zkolabovala.

Tragédie se dostala na titulní strany všech místních médií, které shodně s hráči i funkcionáři slovenského hokeje vyzdvihly Demitrův podíl na úspěších reprezentačního výběru. Držitel bronzové medaile ze světového šampionátu v roce 2003 vystřídal vícero klubů v NHL, odkud přestoupil právě do KHL.

Kapitán národního týmu se s reprezentačním dresem rozloučil na letošním mistrovství světa, na němž hostitelská země skončila na desátém místě. Fanoušci tehdy Demitru vyprovodili z ledu ovacemi ve stoje.

Trenčínský hokejový klub, kterého byl Demitra spolumajitelem, ohlásil, že si hráče s číslem 38 na dresu připomene i během nastávající sezony. Právě v týmu Trenčína Demitra během výluky NHL v sezoně 2004/2005 vytvořil v nejvyšší slovenské soutěži tehdejší rekord, když v 66 zápasech nasbíral 99 bodů.

Prohlédněte si fotogalerii z leteckého neštěstí

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Krutou shodou okolností zasáhla Demitrovu rodinu předčasná smrt již před více než šesti lety. Když jeho manželka Mária, s níž měl již jednoho syna Lucase, přivedla na svět dvojčata dceru Zaru a syna Tobiase, Tobias žil pouze krátce. Narodil se s vrozenou vadou dýchacích cest a Demitrovi svého druhého syna už po čtyřech dnech ztratili.

Letecká nehoda si vyžádala také životy tří českých hokejistů. Památku Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka si při zahájení sezony připomene veřejnost na všech extraligových stadionech a v dalších hokejových soutěžích v České republice.

Zemřel hokejový bůh Demitra, píše slovenský tisk

"Hokejový bůh zemřel v oblacích," napsal deník Plus jeden deň. Demitru označil za jednoho z hrdinů slovenské reprezentace, za kterou odehrál 77 zápasů. "Kromě toho, že patřil mezi hvězdy NHL, také ve vyšším věku dokazoval, že z hokejového umění nic nezapomněl," napsal deník o šestatřicetiletém hráči, který 16 let strávil v zámořské soutěži.

"Vynikající hokejista a skvělý člověk, ale i parťák do debaty mimo svůj sport. Vždy to byl muž ochotný hovořit o všem. I tehdy, kdy se mu narodila dvojčata a jedno z nich zemřelo," uvedl deník Sport o bronzovém medailistovi z mistrovství světa 2003 a držiteli trofeje Lady Byng Memorial Trophy pro nejslušnějšího hráče NHL.

"Slzí i Slovensko: do hokejového nebe odešel i kapitán slovenské reprezentace. Vynikající hokejista, pohodový člověk, který se dokázal obětovat pro druhé. Vítězný charakter, gentleman ledu," doplnil list Pravda.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...