Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci zkoumají splašky kvůli drogám. Petržalka si oblíbila pervitin

Kokain (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokain (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenští vědci začali na základě analýzy odpadních vod v kanalizaci monitorovat spotřebu drog a léků. Ze získaných údajů zjistili, že největší konzumace omamných látek je ve slovenské metropoli a že obliba drog se liší v závislosti na regionu.

Podobná měření se uskutečnila i v Česku. Cílem projektu, který na Slovensku zastřešuje Slovenská technická univerzita, je vyvinout metody na likvidaci nebezpečných látek v odpadních vodách. Vzorky byly odebrány v loňském roce (6.-13. března 2013).

Výsledky průzkumu v Česku:

"Odběry vzorků z čističek probíhaly v případě celoevropského průzkumu celý týden včetně víkendu, a to každý den celých 24 hodin. Na základě naměřené koncentrace drogy ve vzorku a naměřeného průtoku odpadní vody na čističku v daný den umíme zjistit množství drogy vyloučené obyvateli během dne. Aby se údaje mohly porovnávat, toto množství drogy bylo vztaženo na 1000 obyvatel napojených na kanalizační systém v daném městě," vysvětlil metodologii analýzy Jaroslav Škubák ze Slovenské technické univerzity.

Vede Bratislava

Z měření v 11 sledovaných slovenských městech vyšla nejvyšší spotřeba drog v přepočtu na obyvatele v Bratislavě. Zatímco na největším sídlišti v Petržalce na pravém břehu Dunaje naměřili vědci ve splašcích vyšší koncentraci pervitinu, v jiné části slovenské metropole to byl zase kokain. O víkendu stouplo zjištěné množství extáze, což prý potvrzuje skutečnost, že jde o "víkendovou" drogu užívanou například na diskotékách a zábavách. Z hlediska spotřeby pervitinu se na Bratislavu podle analýzy dotahuje lázeňské město Piešťany, u marihuany zase Banská Bystrica na středním Slovensku.

"Tato měření mohou být přínosem pro drogovou prevenci. Zatímco dosud se preference uživatelů drog zjišťovala prostřednictvím anonymních dotazníků, nyní dokážeme získat objektivnější informace o spotřebě drog v daném městě a dokážeme případně odhalit novou drogu nabízenou konzumentům," uvedl Tomáš Mackuľak, člen týmu Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity, která se analýzou odpadních vod zabývá.

  • Univerzita v tiskové zprávě poznamenala, že vědci zkoumají přítomnost 30 různých drog a 60 typů léčiv v splašcích. Využívají přitom skutečnost, že část látek z drog a léčiv se přes trávicí soustavu člověka dostává do odpadních vod. Získaná data pak přepočítali na počet obyvatel připojených ke kanalizaci.
  • Z dřívějšího mezinárodního srovnání podle univerzity vyplývá, že v západní Evropě konzumenti drog upřednostňují například kokain, směrem na východ kontinentu stoupá obliba marihuany a pervitinu.
,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/SEŘIZOVAČ VÝROBY (25.000 KČ + BONUSY)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč