Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováci vyšli znovu do ulic. Ficův konec nestačí, požadují vypsání předčasných voleb

Mnozí přišli na shromáždění s transparenty a plakáty proti současné koalici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnozí přišli na shromáždění s transparenty a plakáty proti současné koalici. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slováci po týdnu opět vyšli do ulic, kde tentokrát demonstrovali za vypsání předčasných voleb jako řešení politické krize v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V centru Bratislavy se protestu zúčastnilo podle jeho organizátorů na 65 tisíc lidí. To by znamenalo vyšší účast než minulý pátek na protestu proti vládě premiéra Roberta Fica, který byl největší demonstrací od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

I v pátek se demonstrace konaly po celé zemi i v zahraničí. Fico ve čtvrtek podal demisi, současná tříčlenná koalice ale sestavuje nový kabinet.

„Vláda sice podala demise, ale v pozadí zůstávají stejní lidé,“ řekli z podia organizátoři protestů, občanští aktivisté Karolína Farská a Juraj Šeliga. Dodali, že lídři koaličních stran se za každou cenu snaží udržet u moci, což označili za důkaz toho, že se snaží zamést pod koberec všechny korupční kauzy, o kterých psal i zastřelený novinář Kuciak.

Současná koalice Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a Mostu-Híd se dohodla na vytvoření nového kabinetu, jehož premiérem bude dosavadní vicepremiér a místopředseda Ficovy strany Směr-SD.

Nová slovenská vláda bude proevropská, řekl budoucí premiér

Nová slovenská vláda, kterou vytvoří tři strany současné koalice, si zachová proevropskou orientaci. Uvedl to v pátek budoucí slovenský premiér Peter Pellegrini, který zahájil jednání o sestavení kabinetu. Dosavadní předseda slovenské vlády a Pellegriniho stranický šéf Robert Fico ve čtvrtek rezignoval na post premiéra v souvislosti s politickou krizí po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

"Už nyní vás mohu ujistit, že to bude vláda, která si zachová svou jasnou proevropskou orientaci, že to bude vláda, která bude pokračovat v dobrých nastartovaných projektech. Hlavně věřím, že to bude vláda, která uklidní situaci v naší zemi," uvedl v prohlášení Pellegrini, kterého slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek pověřil sestavením nového kabinetu.

Místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie a dosluhující vicepremiér Pellegrini již dříve řekl, že programové prohlášení jeho vlády bude do značné míry vycházet z programu Ficova kabinetu. Rovněž rozdělení stávajících ministerských postů mezi trojici koaličních stran bude zachováno i v nové vládě.

Na demonstracích se zvonilo klíči stejně jako v listopadu 1989.
Minulý týden Slováci demonstroval proti vládě premiéra Roberta Fica, který ve...

Dav lidí již v úvodu demonstrace skandoval „Předčasné volby“, „Fico do basy“ „Dost bylo Směru“ i „Generální stávka“. Mnozí přišli na shromáždění s transparenty a plakáty s nápisy proti současné koalici.

Z tribuny během zhruba dvouhodinové demonstrace k davu promluvili občanští aktivisté, bývalý diplomat a také herci včetně Zuzany Kronerové, která za účinkování ve snímku Bába z ledu dostala minulý víkend Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli.

„Využijme tuto chvíli a zkusme společně dodat odvahu především těm, kteří zde nejsou. Myslím tím všechny slušné lidi, kteří stejně jako my cítí, že něco není v pořádku, kteří jsou svědky podvodů a korupce, ale ještě nesebrali odvahu vzepřít se svým nadřízeným a říct dost,“ řekla Kronerová.

Její kolega, herec Slovenského národního divadla Richard Stanke, otevřeně vybídl k novým volbám. „Jediná možnost, jako vyřešit napjatou situaci, jsou jen předčasné volby. Šanci na změnu země chceme dostat my, slušní občané této země. Proto říkáme „To nestačí“ a žádáme předčasné volby. Musíme to dotáhnout do vítězného konce,“ řekl Stanke, za kterým na tribuně stála asi desítka jeho kolegů.

Před týdnem přišlo na protivládní protest do Bratislavy podle některých odhadů 50.000 lidí. Šlo tak o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. 

Za předčasné volby na Slovensku se demonstrovalo i v Praze a Brně

Stovky lidí se v pátek vpodvečer sešly v horní části pražského Václavského náměstí. Se slovenskými vlajkami a transparenty účastníci demonstrovali za předčasné volby na Slovensku. Demonstrace byla původně svolána proti vládě Roberta Fica, který ve čtvrtek podal demisi. Nyní je tématem vyhlášení předčasných voleb. Zhruba 500 lidí se v pátek ze stejného důvodu sešlo i v Brně.

Demonstrace se v pátek konají především v Bratislavě a dalších slovenských městech. Po Ficově rezignaci sestavuje nový kabinet současná tříčlenná koalice. Podle organizátorů pražského protestu může ale důvěryhodná vláda vzejít pouze z předčasných voleb. "Žádná rošáda nemůže vrátit důvěru občanů," řekl v úvodu jeden z organizátorů.

Převážně mladí lidé zaplnili prostor náměstí pod sochou sv. Václava až po stánky v horní části Václavského náměstí. Na demonstraci přišli především Slováci, v davu ale byli i Češi. Demonstranti začali postupně zaplňovat i jízdní pásy na náměstí, policie proto pro dopravu jeho horní část uzavřelo. Neodradil je ani drobný déšť.

V rukou měli vlajky Slovenska i Evropské unie a transparenty s nápisy například "Fico je Mečiar, Babiš je Fico", "Pravda nikdy nezomre" nebo "Divadlo prenechajte umelcom". Na podiu se střídali řečníci s hudebníky, s demonstranty si například zazpíval Miro Žbirka.

Vystoupil také třeba bývalý politik Fedor Gál. Poznamenal, že po roce 1989 si mnozí tehdejší organizátoři protikomunistických protestů mysleli, že "je hotovo" a do politiky nešli. Především mladé publikum vyzval, aby takovou chybu nikdy neudělali, protože je v politice málo slušných lidí. Další řečníci mluvili i o českých vnitropolitických potížích a poukazovali na výroky prezidenta Miloše Zemana nebo na činy premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Demonstraci, která začala krátce po 18:00, organizátoři ukončili po asi hodině a půl minutou ticha za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a českou a slovenskou hymnou.

V Brně tvořili většinu demonstrujících slovenští studenti tamních vysokých škol. Od řečnického fóra zazněl mimo jiné názor, že odstoupení slovenského premiéra Fica by nebylo bez občanského tlaku v ulicích možné. Řada lidí měla transparenty s nápisy vyjadřujícími obdobné postoje jako lidé shromáždění v Praze.

Demonstrace se v českých i slovenských městech konaly už minulý týden, lidé odsuzovali Fica a vyzvali ho k odchodu. Demonstranti také požadují nezávislé vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...