9. října 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovák z Indie není ani terorista, ani muslim, tvrdí policie o útočníkovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Automobil slovenské policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobil slovenské policie. | foto: wikimedia.org/E499.3056

BRATISLAVA Slovák původem z Indie, který čelí obvinění, že o uplynulém víkendu v centru Bratislavy vraždil nožem, není muslim a nijak nepřipomínal teroristu. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Vyjadřoval se tak k případu, který na sociálních sítích vyvolal vášně proti přistěhovalcům. Teroristický motiv činu policie opakovaně vyloučila.

„Takové informace, které se vyměňovaly na sociálních sítích, že jde o islamistu, že je to nelegální migrant, případně že se s ním vede azylové řízení, se nezakládají na pravdě. Se stoprocentní jistotou lze tvrdit, že jde o křesťana,“ uvedl Gašpar. Právě v reakci na spekulace o případu na sociálních sítích a v některých médiích poskytla policie podrobné informace o tragédii a podezřelém.

Útoku nožem, který nepřežil sedmatřicetiletý Bratislavan a třiatřicetiletý Ukrajinec utrpěl poranění, předcházela v noci na sobotu slovní potyčka. Podle Gašpara byl útočník v době skutku opilý, policie mu naměřila 1,1 promile. Policisté ho zadrželi do hodiny po spáchaném činu i díky záznamům z bezpečnostních kamer.

Kriminalisté se podle Gašpara při vyšetřování zaměřují spíše na možnost, že šlo o zkratové jednání pod vlivem alkoholu. „Chci vyloučit, že jde o nějaký teroristický útok. Takové útoky mají typické prvky, které zde zcela chybějí. Nepředpokládáme, že bychom se měli ubírat tímto směrem,“ řekl Gašpar. Dodal, že Slovensko lze považovat za bezpečnou v zemi, ve které se kriminalita v uplynulých letech snižovala.

Obviněný muž v roce 2004 uzavřel v Indii sňatek se Slovenkou, o čtyři roky později se přestěhoval na Slovensko. Slovenské občanství získal před dvěma lety, v zemi pod Tatrami pracoval v IT firmě jako projektový manažer. Na Slovensku dosud trestně stíhán nebyl.

Útočník byl obviněn z vraždy, za kterou mu v případě prokázání viny hrozí až 20 let vězení. Policie neuvedla, zda se k činu přiznal, obviněný během výpovědi nastínil svou verzi incidentu.

ČTK
  • 6Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.