26. září 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská inspekce zadržela tři policisty kvůli nelegálnímu prověřování novinářů. Mezi nimi byl i Kuciak

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Aktuality.sk

Bratislava Inspekce slovenského ministerstva vnitra zadržela tři policisty, mezi nimi i současného a bývalého vysoce postaveného příslušníka policie. Důvodem je vyšetřování podezření z nezákonných lustrací novinářů, včetně loni zavražděného novináře Jána Kuciaka, či prokurátorů v policejních databázích. Informovala o tom ve čtvrtek slovenská média. Ministerstvo vnitra bez bližších podrobností potvrdilo, že zadržení tří osob souvisí se zmíněným nelegálním prověřováním.

Mezi zajištěnými je podle tisku i bývalý ředitel jednoho z elitních policejních útvarů Pavol Vorobjov. Ten je podle listu Denník N podezřelý z toho, že vyhledával údaje o osobách v policejních databázích i pro podnikatele Mariana Kočnera, jenž je obviněn kromě jiného z objednání Kuciakovy vraždy.

Vorobjov dříve tvrdil, že prověřování údajů vykonával pro někdejšího slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, později ale výpověď změnil. Gašpar popřel, že by takový pokyn svému podřízenému vydal. Vorobjov zastával funkci šéfa zpravodajské jednotky finanční policie, na vlastní žádost byl letos přeložen k jinému policejnímu útvaru.

Mezi zadrženými policisty je podle médií také Milan Mihálik, který je zástupcem ředitele policejní jednotky pro odhalování nejzávažnějších případů majetkové a hospodářské kriminality.

V souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací novinářů dříve na policii vypovídali i poškození redaktoři. Ti zveřejnili informace, že někdo z policie sestavil seznamy i s osobními údaji novinářů, údaji o jejich rodinných vazbách či používaném motorovém vozidle.

Slovenská média dříve psala o tom, že Kočner nechal novináře sledovat. Z komunikace zajištěné v jeho mobilním telefonu podle dostupných informací vyplývá, že Kočner se chlubil získanými údaji o soukromí žurnalistů. Kočner ještě v roce 2017 v telefonickém rozhovoru Kuciakovi vyhrožoval, že najde „špínu“ na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní. Kvůli tomu se Kuciak, který psal i o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách, obrátil na policii, ta však věc odložila.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

J. Galamboš Zadržela a zase pustí. 12:04 26.9.2019

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!