Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská justice stávkuje. Chceme peníze, ne sliby, protestuje

Hlavně však ztratila dobrou pověst, vypadá to. Tedy pokud nějakou měla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavně však ztratila dobrou pověst, vypadá to. Tedy pokud nějakou měla. | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Výrazná většina zaměstnanců slovenských soudů ve čtvrtek nenastoupila do práce. První výstražnou stávku v justici od vzniku státu v roce 1993 uspořádaly odbory s cílem prosadit zvýšení platů soudních úředníků a rozpočtu celého soudnictví. Protestní akce paralyzovala okresní i krajské soudy, které zajistily svou činnost pouze v omezeném režimu.

Jednodenní stávku podle odborového svazu justice podpořilo více než 90 procent ze čtyř tisícovek zaměstnanců na soudech, jako například asistenti soudců, pracovníci podatelen, informačních center, mediátoři nebo vyšší soudní úředníci, kteří v jednoduchých sporech vydávají soudní rozhodnutí. Samotní soudci se do protestu zapojit nesměli, podle ústavy totiž nemají právo na stávku.

Místo práce na soudech zůstali nespokojení zaměstnanci doma nebo zamířili na protestní akci do Bratislavy. U sídla ministerstva financí se v poledne shromáždilo několik stovek lidí, kteří transparenty, řehtačkami a skandováním „Dost bylo slibů“ dávali najevo nesouhlas s pracovními podmínkami na soudech.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zaměstnanci sami vyzvali vedení odborového svazu justice, aby zvolil stávkový výbor a aby (pracovníci) vstoupili do stávky kvůli nedostatečnému materiálnímu, personálnímu a technickému zajištění soudů. Stále nám přibývá práce, na soudy přichází obrovské množství spisů, tato situace se neřeší,“ řekla ČTK během shromáždění nespokojených pracovníků soudů šéfka odborového svazu justice Marta Božková. Dodala, že v případě nesplnění požadavků odborů dojde na vyhlášení delší, možná až časově neomezené stávky soudních úředníků.

Jde o peníze

Odborům se nezamlouvá, že stát v uplynulých letech nezlepšil financování soudnictví a výrazněji nezvýšil ohodnocení pracovníků justice. Středoškolsky vzdělaní pracovníci na slovenských soudech vydělávají podle odborového svazu justice 430 eur (11.900 korun) a zaměstnanci s vysokoškolským diplomem v průměru 650 eur (necelých 18 000 Kč) měsíčně. Odboráři by uvítali navýšení platů o 50 eur. Ministerstvo spravedlnosti oponovalo, že platy na soudech jsou ve skutečnosti vyšší. Průměrný plat v zemi činí 838 eur (23 200 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo spravedlnosti rozhodnutí uspořádat stávku už dříve označilo za předčasné. Soudy kvůli dnešnímu protestu zrušily řadu naplánovaných líčení. Rozhodování v neodkladných věcech, jako například o vazbě pachatelů trestných činů nebo o předběžných opatřeních, prý zajistily.

Také soudci, kteří na Slovensku vydělávají výrazně více než běžní zaměstnanci soudů, se dostali do sporu se státem o své platy. Důvodem bylo loňské rozhodnutí parlamentu, který kvůli úsporným opatřením zmrazil nejen výdělky politiků a vysokých státních činitelů, ale také soudců. Toto rozhodnutí soudci napadli u ústavního soudu, který se už v minulosti postavil proti regulaci platů soudců.

Protestní akce za vyšší mzdy organizují odbory na Slovensku spíše v ojedinělých případech. Do stávky za vyšší mzdy v minulosti vstoupili například učitelé. Lékaři si vyšší platy od státu zase vymohli hromadným podáním výpovědí.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...