Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko je terčem posměchu, píše se na Slovensku kvůli projevu Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: CNN Prima News

Bratislava Prezident Miloš Zeman se postaral o to, že Česko je terčem posměchu, napsal v pondělí slovenský list Pravda v reakci na výroky hlavy českého státu o kauze výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014. Zeman uvedl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti v areálu byli.

Právě důvodným podezřením ze zapojení agentů ruské tajné služby GRU do zmíněných explozí představitelé české vlády zdůvodnili vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví, což vyústilo v diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou. Vyjádření Zemana týden po propuknutí kauzy zaznamenala i další slovenská média.

„Zeman zpochybnil zapojení Rusů do výbuchu,“ napsala Pravda na titulní stránce. Dodala, že Zeman dal nepřímo najevo, že vláda při vyhoštění velkého počtu ruských diplomatů z Prahy postupovala unáhleně.

„Kontrarozvědka tvrdí, že má neprůstřelné důkazy, ale prezident tomu nevěří. Hovoří o podezření, ne o jistotě. A jak je možné, že jsou najednou dvě zprávy? První z tajné služby a druhá, kterou se ohání Zeman. Nedůvěřuje oficiálním vyšetřovatelům, a proto se rozhodl, že si zahraje na soukromého detektiva?“ položil si list řečnické otázky.

Nejčtenější slovenský list Nový čas napsal, že Zeman se nezastal vlády premiéra Andreje Babiše při vyhoštění ruských diplomatů. Otiskl také vyjádření českých opozičních politiků, že Zeman svým vyjádřením pootevřel dveře ruské dezinformační kampani.

Listu Sme uvedl, že zatímco česká vláda měla v kauze už dříve jasno, že za explozemi ve Vrběticích je ruská vojenská rozvědka GRU, prezident Zeman důkazy o ruské akci v kauze nevidí.

Deník Plus Jeden deň napsal, že Zeman v kauze zatím Rusko z ničeho neviní. Dodal, že Zeman má dvě verze vyšetřování výbuchů. Tou první a původní podle Zemana je to, že munice explodovala v důsledku neodborné manipulace, a druhou, že to byla akce cizí rozvědky.

V Německu píšou o hysterii

Český prezident Miloš Zeman v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích varuje před hysterií, žádá důkazy a upozorňuje, že podíl ruských tajných služeb není prokázaný. Tak německá média informují o Zemanově nedělním projevu, kterým po více než týdnu od vypuknutí okomentoval diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem. Spor, který vedl k vážnému vyhrocení diplomatických vztahů mezi Prahou a Moskvou, nadále zůstává spíše na okraji zájmu německých médií.

„Prezident republiky Miloš Zeman ve svém prohlášení, které bylo týden očekáváno, žádal další objasnění události,“ napsal list Süddeutsche Zeitung. Čtenářům vysvětlil, že Zeman je znám sympatiemi vůči Rusku a že kritizuje práci českých tajných služeb, za což ho někteří zákonodárci označují za vlastizrádce. I tak ale podle Süddeutsche Zeitung podpořil vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka, které vláda označila za agenty.

Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové
Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové

Německá mediální skupina RND uvedla, že Zeman v nedělním projevu hovořil o dvou vyšetřovacích verzích a že tvrzení vlády o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu označil jen jako podezření. „Nevyloučil, že aféra může ve skutečnosti být jen zpravodajskou hrou s vážnými následky pro vnitřní politický život,“ napsala RND.

Rozhlasová stanice NDR si v pondělí odvysílaném příspěvku povšimla, že Zeman v projevu vyslovil důvěru jen práci policie a státního zastupitelství. „Za tajnou službu, proti které má roky výhrady, se ale nepostavil,“ uvedla NDR.

Zatímco velká média, jako jsou portál magazínu Der Spiegel, nejprodávanější německý deník Bild nebo list Frankfurter Allgemeine Zeitung, se Zemanovu vstupu do kauzy nevěnují, nedělní projev naopak neušel pozornosti saského deníku Sächsische Zeitung, který dění v Česku sleduje podrobně.

„V Česku nikoho nepřekvapilo, že si prezident Miloš Zeman dal celý týden načas, než aby se vyjádřil k nejzávažnější diplomatické roztržce mezi Prahou a Moskvou za poslední desetiletí,“ napsal saský list. „Zeman nyní zasel jisté pochyby o vyšetřovatelské práci bezpečnostních složek vlastní země. Existuje totiž jen podezření proti ruským vojenským špionům, ale žádný dostačující důkaz, řekl prezident v projevu,“ uvedl Sächsische Zeitung. Prezident také podle deníku chce potrestat Rusko až tehdy, pokud se podezření potvrdí. „Zeman nijak nezastírá, že vlastní tajné službě BIS nevěří,“ dodal.

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...