1. února 2018 14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská policie viní Čechy z použití padělaných bankovek. Hrozí jim až 12 let vězení

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Týdeník Policie

BRATISLAVA/ŽILINA Slovenská policie obvinila dva Čechy, které podezírá z toho, že si přes internet obstarali falešné eurové bankovky a následně se je loni snažili na Slovensku rozměnit za pravé peníze. V Česku byli zase obviněni z drogových deliktů.

Dvojice obviněných ve věku 20 a 21 let si podle slovenské policie patrně prostřednictvím internetu objednala loni v listopadu 200 kusů falzifikátů eurových bankovek nominální hodnoty 50 eur. Zaplatili za ně 27 000 Kč.

S padělanými bankovkami pak obvinění přijeli do Žiliny na severu Slovenska, kde se je ve stáncích s rychlým občerstvením během vánočních trhů snažili rozměnit za pravé peníze. Kriminalisté uvedli, že se jim podařilo rozměnit nejméně 25 kusů bankovek. Padělané bankovky byly podle odborníků méně zdařilým falzifikátem.

Češi páchali drogové delikty ve své vlasti

Slovenská policie obvinila dvojici z falšování, pozměňování a neoprávněné výroby peněz, za což jim v případě prokázání viny před soudem hrozí trest vězení na sedm až 12 let.

Při vyšetřování případu slovenští kriminalisté získali informace ohledně drogových deliktů obou Čechů, které prý páchali ve vlasti. Tyto informace slovenská policie postoupila svým českým kolegům, kteří dvojici v této věci obvinili.

Slovenská policie loni v prosinci varovala obyvatele Slovenska před falešnými eurovými bankovkami, které se vyskytly na severu země. Před Vánocemi pak za pomoci občanů policisté zadrželi a obvinili jiného 20letého Čecha, který v prodejním stánku předložil padělanou bankovku v hodnotě 50 eur. Muž měl u sebe dalších šest kusů padělaných bankovek.

ČTK