31. srpna 2018 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská policie obvinila převaděče. Přepravoval 12 běženců, z toho 4 Indy a 8 Vietnamců

Slovenská policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská policie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenská policie obvinila z převaděčství muže z východního Slovenska, který v automobilu převážel 12 cizinců bez osobních dokladů. Na Slovensko se běženci dostali nelegálně z Ukrajiny. V pátek o tom informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová. Již v minulosti slovenští policisté odhalili případy převaděčství na přísně střežené slovensko-ukrajinské hranici, která je vnější hranicí Evropské unie a schengenského prostoru volného pohybu osob.

Slováka spolu se čtyřmi Indy a osmi Vietnamci v tomto týdnu zadržela zásahová hlídka hraniční a cizinecké policie v jedné z vesnic nedaleko hranic s Ukrajinou. Muž, který měl podle policie slíbenou odměnu za převoz migrantů, se tam snažil ukrýt před policisty. Za převaděčství mu soud v případě prokázání viny může uložit trest vězení až na osm let.

Cizinci překročili slovensko-ukrajinskou hranici mimo hraniční přechod. Po zadržení byli vráceni na Ukrajinu.

Slovensko se při nelegální migraci řadí spíše k tranzitním zemím. Z dříve odhalených případů vyplývá, že cílem běženců byly hlavně státy západní Evropy.

Kromě případů nelegálního přechodu přes takzvanou zelenou hranici slovenská policie dříve zaznamenala i přepravu běženců z Ukrajiny letecky. Převáděči například využili motorové rogalo, malé letadlo či vrtulník.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz