Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenská policie obvinila převaděče. Přepravoval 12 běženců, z toho 4 Indy a 8 Vietnamců

Svět

  11:37
BRATISLAVA - Slovenská policie obvinila z převaděčství muže z východního Slovenska, který v automobilu převážel 12 cizinců bez osobních dokladů. Na Slovensko se běženci dostali nelegálně z Ukrajiny. V pátek o tom informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová. Již v minulosti slovenští policisté odhalili případy převaděčství na přísně střežené slovensko-ukrajinské hranici, která je vnější hranicí Evropské unie a schengenského prostoru volného pohybu osob.
Slovenská policie (ilustrační foto)

Slovenská policie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Slováka spolu se čtyřmi Indy a osmi Vietnamci v tomto týdnu zadržela zásahová hlídka hraniční a cizinecké policie v jedné z vesnic nedaleko hranic s Ukrajinou. Muž, který měl podle policie slíbenou odměnu za převoz migrantů, se tam snažil ukrýt před policisty. Za převaděčství mu soud v případě prokázání viny může uložit trest vězení až na osm let.

Cizinci překročili slovensko-ukrajinskou hranici mimo hraniční přechod. Po zadržení byli vráceni na Ukrajinu.

Slovensko se při nelegální migraci řadí spíše k tranzitním zemím. Z dříve odhalených případů vyplývá, že cílem běženců byly hlavně státy západní Evropy.

Kromě případů nelegálního přechodu přes takzvanou zelenou hranici slovenská policie dříve zaznamenala i přepravu běženců z Ukrajiny letecky. Převáděči například využili motorové rogalo, malé letadlo či vrtulník.

Autor: