Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenská policie stíhá Fica. Expremiér hájil bývalého poslance v kauze protiromských výroků

Slovenský expremiér Robert Fico

Slovenský expremiér Robert Fico foto: Reuters

BRATISLAVA - Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica kromě jiného ze schvalování trestného činu. Fico je stíhán za to, že se zastal již bývalého poslance krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazureka odsouzeného za protiromské výroky. Vyplývá to ze čtvrtečního policejního oznámení.
  13:38aktualizováno  15:15

V případě prokázání viny hrozí Ficovi, který je nyní poslancem parlamentu, až pětileté vězení. Expremiér obvinění nekomentoval.

Slovenští zákonodárci obecně nemají imunitu před trestním stíháním; obvinit je ale nelze například za výroky, které přednesou při výkonu mandátu v parlamentu.

Gorila je teď Ficovou kauzou, obří korupční aféra ožila, reaguje slovenský tisk na odposlechy

„Navzdory tomu, že nejvyšší soud rozhodl, že extremistické výroky exposlance Milana Mazureka jsou trestným činem a odsoudil ho za ně, Robert F. měl s nimi veřejně souhlasit a svůj postoj šířit přes sociální sítě,“ uvedla policie. Vyšetřovatel Fica obvinil z několika deliktů, kromě schvalování trestného činu také z hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Současný premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini řekl, že je třeba respektovat a podřídit se jakémukoliv rozhodnutí prokuratury a policie. Na tiskové konferenci se ale Fica zastali poslanci jeho strany. „Je to součást soustředěného útoku proti straně Směr a proti předsedovi Ficovi,“ řekl k obvinění Fica poslanec Směru-SD Juraj Blanár. Sám Fico před novináře nepředstoupil, podle Blanára tak postupoval z důvodu, že „je pod jeho úroveň, aby takovýmto způsobem obhajoval sám sebe“. Směr-SD chce kvůli obvinění Fica předvolat před branně-bezpečnostní parlamentní výbor speciálního prokuratura i policejního prezidenta.

Mazureka soud potrestal pokutou 10 000 eur (255 000 korun) za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Kvůli verdiktu Mazurek zároveň přišel o poslanecký mandát.

Fico v září po zmíněném soudním rozsudku zveřejnil na sociální síti videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Mazurek řekl jen to, „co si myslí celý národ“. Opozice tvrdila, že Fico, který je docentem práv, po poklesu popularity své strany nadbíhá voličům LSNS.

Obvinění čelí Fico v době kampaně před únorovými parlamentními volbami, ve kterých se hodlá ucházet o přízeň voličů z druhého místa kandidátní listiny své strany. Volebním lídrem Směru-SD je Peter Pellegrini.

Robert Fico (55)

  • Expremiér, šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a poslanec Robert Fico byl nejdéle sloužícím předsedou slovenské vlády. Premiérem byl v letech 2006 až 2010 a poté mezi roky 2012 a 2018. Z čela vlády odstoupil loni v březnu po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, tento čin vyvolal na Slovensku politickou krizi. Fico se po rezignaci vrátil do poslanecké lavice. Zvolen byl už v roce 2016, během působení ve funkci předsedy vlády ale mandát v souladu s ústavou nevykonával.
  • Letos v listopadu vyvolala pozornost nahrávka rozhovoru kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podezřelý v případech ekonomické kriminality a také z objednání Kuciakovy vraždy, s jiným podnikatelem. Z nahrávky vyplývá, že se Kočner před čtyřmi lety chlubil, že mu tehdejší premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz. Fico dříve přiznal jen to, že se s Kočnerem potkával na společenských akcích.
  • Letos se Fico neúspěšně pokoušel stát předsedou ústavního soudu, jeho snaha navíc měla justiční dohru. Slovenská policie se zabývala údajným vydíráním nyní již bývalého prezidenta Andreje Kisky Ficem. Kiska nařkl Fica, že mu vyhrožoval v době, kdy se expremiér snažil dostat do čela ústavního soudu, s čímž Kiska ještě z pozice hlavy státu nesouhlasil. Stíhání ale policisté v polovině září zastavili.
  • Ficova strana sice v květnu neuspěla ve volbách do Evropského parlamentu, nyní ale vede v průzkumech před volbami do parlamentu slovenského, které se uskuteční koncem února. Letos v září Směr-SD oznámil, že ho do voleb povede Ficův nástupce v premiérském křesle Peter Pellegrini. Poprvé od založení strany v roce 1999 tak volebním lídrem strany nebude Fico.
  • Letos v září se Fico zastal Milana Mazureka, exposlance za krajně pravicovou Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) odsouzeného za protiromské výroky. Fico zveřejnil na sociální síti videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Mazurek řekl jen to, "co si myslí celý národ". Kvůli tomu, že se Mazureka zastal, byl podle dnešního policejního oznámení obviněn, mimo jiné ze schvalování trestného činu.
  • Fico vedl na Slovensku tři vlády a celkem byl šéfem kabinetu téměř deset let. Jeho strana v roce 2016 počtvrté vyhrála parlamentní volby.
  • Ficovi přívrženci oceňují politikovo sociální cítění a ochotu naslouchat názorům obyčejných lidí, zatímco kritici v něm vidí populistu s autoritářskými sklony. Kvůli uprchlické krizi navíc podle nich vzdálil zemi od jádra EU.
  • Fico se narodil 15. září 1964 v Topoľčanech; vystudoval právo na univerzitě v Bratislavě a od roku 1986 do poloviny 90. let působil v Právnickém ústavu ministerstva spravedlnosti. V letech 1994 až 2000 mimo jiné zastupoval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
  • V roce 1987 vstoupil do komunistické strany a tři roky po sametové revoluci zasedl do parlamentu za postkomunistickou Stranu demokratické levice (SDL). Po volbách v roce 1998 se SDL stala vládní stranou, ale Fico ve vládě nezasedl, stranu nakonec opustil a v prosinci 1999 si založil vlastní Směr. Ten postupně ovládl levicový prostor a od roku 2005 nese dnešní název.
  • Suverénní vítězství ve volbách v roce 2006 Ficovi zajistila jeho kritika v zahraničí oceňovaných, ale doma nepopulárních hospodářských a sociálních reforem kabinetu Mikuláše Dzurindy. Směr-SD spolu se Slovenskou národní stranou a Hnutím za demokratické Slovensko sestavil vládu, Fico se stal premiérem. Za své první vlády například zrušil nepopulární poplatky za návštěvu u lékaře.
  • I v dalších volbách v roce 2010 Směr-SD s náskokem zvítězil, ale Fico musel přenechat moc koalici pravého středu. Ta se po roce a čtvrt rozpadla a následující předčasné volby vyhrál Ficův Směr-SD, který pak i sestavil jednobarevný kabinet.
  • Po dalších předčasných volbách v roce 2012, ve kterých Směr-SD zvítězil s ještě větším náskokem, se stal Fico premiérem podruhé. Jeho vláda schvalovala sociální balíčky a brojila proti migrační politice EU. Díky své popularitě platil Fico za favorita prezidentských voleb na jaře 2014, nakonec ho však ve druhém kole porazil nestraník a politický nováček Andrej Kiska.
  • Ve volbách v březnu 2016 Směr-SD opět zvítězil, ale se ztrátami. Vládní koalici vytvořil s nacionalistickou Slovenskou národní stranou a stranami Most-Híd a Síť. Jeho třetí vláda v létě 2017 ustála krizi s netransparentním rozdělováním evropských dotací.
  • S manželkou Svetlanou, která je také právnička, má Fico syna Michala.
Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...