Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenská policie vodním dělem rozehnala protiromský protest

Svět

  17:37
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY - Slovenská policie rozehnala zhruba 200 účastníků protiromského protestu, který v Šarišských Michaľanech uspořádalo extremistické sdružení Slovenská pospolitost. Extremisté svou akci zdůvodnili údajnými útoky romské menšiny na většinové obyvatelstvo.

Policie zadržela také místopředsedkyni Dělnické mládeže Lucii Šlégrovou. foto: ČTK

PŘEČTĚTE SI: Čeští a slovenští Romové se spojí v boji proti extremistům

Policie zasáhla dvakrát. Nejdříve poté, co demonstranti opustili hlavní prostor pro protest na místním fotbalovém stadionu a vyšli na silnici.

"Museli jsme zajistit průjezdnost," vysvětlila policejní mluvčí Magdaléna Fečová, proč zásahová jednotka zahnala lidi zpět na stadion. Nikdo nebyl při tomto zákroku zraněn, dodala mluvčí.

VIDEO

Video redakce Lidovky.cz převzala z internetového deníku Sme.sk.

Při druhém zásahu policie proti demonstrantům použila obušky a vodní dělo, vytlačila je z fotbalového stadionu a rozehnala po obci. Zatkla přitom nejméně čtyři aktivisty včetně bývalého vůdce tohoto občanského sdružení Mariana Kotleby. Demonstranti házeli po policistech láhve a kameny. O případných zraněních při této akci zatím nejsou informace.

Druhý zákrok následoval poté, co starosta obce vyzval účastníky protestu, aby opustili stadion, který je majetkem obce. Podle starosty Jozefa Brendzy bylo nutno shromáždění rozpustit, protože nebylo povolené a nebyl určen zodpovědný organizátor.

Přišla i Dělnická strana
"Jsme proti cikánskému teroru" či "Ochráníme naše rodiny" byla hesla, která zazněla na shromáždění Slovenské pospolitosti. Kotleba před svým zatčením obvinil politické strany a vládu, že se nestarají o bezpečnost obyvatel. Na demonstraci přišli i zástupci české radikální Dělnické strany. Její představitelka řekla, že občané se musí chránit sami, protože vlády to nedělají.

Podle tiskového odboru Dělnické strany slovenská policie zadržela také místopředsedkyni Dělnické mládeže Lucii Šlégrovou.

Pospolitost svoláním protestu reagovala na nedávný incident v jisté východoslovenské obci, kde dvojice mladíků ve věku 15 a 16 let ze sousední romské obce v Ostrovanech napadla podle policie důchodce. Údajně ho zbili násadou od koštěte a způsobili mu více tržných ran na hlavě a tváři; muž přišel o oko.

Extremistické občanské sdružení Slovenská pospolitost před rokem slovenské ministerstvo vnitra rozpustilo, ale podle nedávného rozhodnutí soudu může pokračovat v činnosti. Nejvyšší soud loňský verdikt ministerstva zrušil kvůli formálním nedostatkům a případ vrátil k opětovnému projednání. Ministerstvo chce sdružení brzy opět rozpustit.

Slovenská pospolitost je občanské sdružení blízké rovněž zakázané nacionalistické straně Slovenská pospolitost - Národní strana. Politické uskupení, které v roce 2006 rozpustil nejvyšší soud, se hlásilo k myšlenkám prezidenta válečného Slovenska Jozefa Tisa. Členové pospolitosti v minulosti organizovali pochody, na kterých vystupovali v uniformách připomínajících válečný slovenský stát.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat