10. července 2015 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská pomoc uprchlíkům nestačí, kritizují Ficovu vládu média

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

BRATISLAVA Za nedostatečný označil slovenský tisk plánovaný příspěvek země k řešení migrační krize v EU. Listy kritizovaly vládu premiéra Roberta Fica, že neprojevila dostatečnou solidaritu se zeměmi, které čelí náporu uprchlíků.

Slovensko počítá s poskytnutím azylu asi stovce syrských křesťanů. Dalším stovkám uprchlíků hodlá Bratislava nabídnout pouze dočasné útočiště. O dvě třetiny na 500 osob ročně se má navýšit probíhající program přesídlování uprchlíků, kteří se na Slovensku připravují na pobyt v cílové zemi. 

Dočasné ubytování zajistí Slovensko také dalším 500 migrantů, kteří požádali o azyl v sousedním Rakousku, jež se potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit pro uprchlíky.

„Nebudeme naše politiky hanit za to, že se rozhýbali alespoň k nějakému činu. Nemůžeme ovšem nedodat, že to není odpověď na žádost Itálie a Řecka o pomoc s prověřováním žadatelů o azyl,“ napsal list Pravda.

Pokud by se podle listu všichni, kdo vystupovali proti návrhu na povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v EU, zachovali jako Slovensko, kolektivní „dobrovolná pomoc“ by celkem minula ty, co pomoc nejvíce potřebují.

Vtip, nebo ostuda?

„Pár křesťanských rodin ze Sýrie, možná dohromady sto lidí, které jsou připraveni přijmout Slováci, je zneužitím zásady dobrovolnosti, o kterou tak bojovali v Bruselu,“ napsal list Sme, který slovenskou nabídku označil za vtip či ostudu.

Deník napsal, že ohledně migrační krize se rozplynul společný postup Česka a Slovenska, které v minulosti kritizovaly kvóty na přerozdělování uprchlíků. Připomněl rozhodnutí české vlády přijmout v průběhu tří let v ČR 1500 uprchlíků. „Od tohoto bodu již Slovensko a Česko nejsou na jedné lodi,“ uvedl komentátor.

Zmiňovaná pomoc Slovenska k řešení migrační krize by se ještě mohla navýšit. Slovenské úřady jednají s církvemi a nevládními organizacemi o jejich zapojení do programu přijímání uprchlíků. Třetí sektor již dříve vyjádřil připravenost podílet se na projektu.

Podle návrhu Evropské komise, který státníci členských zemí EU ale neschválili, mělo Slovensko převzít 785 uprchlíků od Řecka a Itálie a také dalších 319 osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které ovšem nyní v EU nejsou.

ČTK
  • 10Diskuse
Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.