7. února 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Případ Kuciak: z vraždy novináře slovenská prokuratura obviní další lidi

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. | foto: Aktuality.sk

Bratislava  Slovenská prokuratura předpokládá, že v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky přibudou ke stávajícím čtyř obviněným další osoby. Novinářům to ve čtvrtek řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Zároveň oznámil, že první obžaloby v případu budou podány později, než bylo plánováno.

„Je velký předpoklad, že padnou obvinění dalších osob,“ řekl bez podrobností Čižnár.

Slovenská policie loni na podzim při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky zadržela a následně obvinila čtyři osoby. Mezi nimi je podle dostupných informací střelec a také druhotná objednavatelka vraždy. Slovenská média dříve tvrdila, že podezřelý z objednávky Kuciakovy smrti je kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který je vazbě kvůli jinému případu.

Podle Čižnára prokuratura nestihne podat obžaloby ze zmíněné dvojnásobné vraždy do konce letošního února, jak původně plánovala. „Chtěli jsme podat první obžaloby v domnění, že to (vražda Kuciaka) bude zdokumentováno. Nepodařilo se,“ řekl Čižnár, aniž uvedl nový termín.

Ulice, ve které bydlel Ján Kuciak ve Vel’kej Mači.
Muž v Bratislavě zapaluje svíčku za novináře Kuciaka a jeho snoubenku.

Podle dřívějšího vyjádření policie byl Kuciak zavražděn v souvislosti se svou investigativní prací. Vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která loni v březnu vyústila v demisi Roberta Fica z postu premiéra.

Při vyšetřování Kuciakovy vraždy vyšlo najevo, že obvinění patrně připravovali vraždu bývalého ministra vnitra a spravedlnosti Daniela Lipšice, nynějšího náměstka generálního prokurátora Petera Šufliarskeho a elitního prokurátora Maroše Žilinky. V tomto případu nebyl zatím nikdo obviněn.

Vyšetřování přípravy vraždy zmíněných prokurátorů a exministra bylo po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Slovenský generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Další zástupce prokuratury, který si nepřál zveřejnit své jméno, řekl, že jen shodou okolností nedošlo k vraždě jedné ze tří zmiňovaných osob.

ČTK