Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Případ Kuciak: z vraždy novináře slovenská prokuratura obviní další lidi

Svět

  12:00
Bratislava - Slovenská prokuratura předpokládá, že v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky přibudou ke stávajícím čtyř obviněným další osoby. Novinářům to ve čtvrtek řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Zároveň oznámil, že první obžaloby v případu budou podány později, než bylo plánováno.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. foto: Aktuality.sk

„Je velký předpoklad, že padnou obvinění dalších osob,“ řekl bez podrobností Čižnár.

Snímky Kuciaka před vraždou. Byl sledovaný a odposlouchávaný, tvrdí italská televize

Slovenská policie loni na podzim při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky zadržela a následně obvinila čtyři osoby. Mezi nimi je podle dostupných informací střelec a také druhotná objednavatelka vraždy. Slovenská média dříve tvrdila, že podezřelý z objednávky Kuciakovy smrti je kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který je vazbě kvůli jinému případu.

Podle Čižnára prokuratura nestihne podat obžaloby ze zmíněné dvojnásobné vraždy do konce letošního února, jak původně plánovala. „Chtěli jsme podat první obžaloby v domnění, že to (vražda Kuciaka) bude zdokumentováno. Nepodařilo se,“ řekl Čižnár, aniž uvedl nový termín.

Ulice, ve které bydlel Ján Kuciak ve Vel’kej Mači.
Muž v Bratislavě zapaluje svíčku za novináře Kuciaka a jeho snoubenku.

Podle dřívějšího vyjádření policie byl Kuciak zavražděn v souvislosti se svou investigativní prací. Vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která loni v březnu vyústila v demisi Roberta Fica z postu premiéra.

Objednala vraždu Kuciaka. Teď ji policie spojuje se zabitím primátora

Při vyšetřování Kuciakovy vraždy vyšlo najevo, že obvinění patrně připravovali vraždu bývalého ministra vnitra a spravedlnosti Daniela Lipšice, nynějšího náměstka generálního prokurátora Petera Šufliarskeho a elitního prokurátora Maroše Žilinky. V tomto případu nebyl zatím nikdo obviněn.

Vyšetřování přípravy vraždy zmíněných prokurátorů a exministra bylo po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Slovenský generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Další zástupce prokuratury, který si nepřál zveřejnit své jméno, řekl, že jen shodou okolností nedošlo k vraždě jedné ze tří zmiňovaných osob.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...