5. prosince 2018 11:06, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská vláda odmítla migrační pakt OSN, Kiska odložil rozhodnutí o demisi ministra zahraničí

Migranti, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti, ilustrační foto. | foto: Reuters

Bratislava Slovenská vláda ve středu odmítla migrační pakt OSN. Novinářům to řekl premiér Peter Pellegrini. Kabinet tak vyhověl parlamentu, který se proti dokumentu Organizace spojených národů (OSN) postavil již minulý týden. V reakci na hlasování poslanců podal demisi ministr zahraničí Miroslav Lajčák, jenž migrační pakt obhajoval. Prezident Andrej Kiska v úterý řekl, že s rozhodnutím ohledně Lajčákovy demise vyčká na postoj slovenské vlády k paktu, který dříve odmítlo několik zemí včetně Česka. Ve středu rozhodnutí opět odložil.

Odmítavý postoj slovenského kabinetu k migračnímu paktu není překvapením. Pellegrini již v uplynulých dnech řekl, že Slovensko s ním nesouhlasí. Z úterního prohlášení Pellegriniho vyplývá, že slovenský zástupce se nezúčastní mezivládní konference o paktu, která se uskuteční příští týden v Maroku. Lajčák spolu s Kiskou se opakovaně vyslovili pro to, aby slovenský zástupce na konferenci nechyběl.

Kabinet také zavázal premiéra učinit kroky, které povedou k odstoupení Slovenska z procesu přijímaní zmiňovaného dokumentu OSN o migraci.

Proti migračnímu paktu se vyslovila většina slovenských politických stran. V debatě ohledně paktu OSN Lajčák odmítl tvrzení kritiků dokumentu, že je právně závazný. Tvrdil rovněž, že toto téma zneužívají populisté, xenofobové a nacionalisté, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu. Pakt se dojednával v minulých měsících, kdy Lajčák předsedal Valnému shromáždění OSN.

Kiska odložil rozhodnutí o Lajčákovi

Slovenský prezident Andrej Kiska opět odložil rozhodnutí o přijetí demise ministra zahraničí Miroslava Lajčáka. Svůj nejnovější postoj hlava státu před novináři zdůvodnila tím, že nechá prostor k dalším jednáním Lajčáka s premiérem Peterem Pellegrinim, který si rezignaci šéfa diplomacie nepřeje. Pellegrini rozhodnutí prezidenta uvítal. Lajčák podal demisi minulý týden v reakci na rozhodnutí slovenské sněmovny, která odmítla migrační pakt OSN.

„Rozhodl jsem se, že své rozhodnutí ohledně demise si promyslím. Nechám prostor, aby pan premiér i s panem ministrem dál jednali. Pro své rozhodnutí si vezmu ještě další čas,“ řekl Kiska po schůzce s Pellegrinim a Lajčákem.

Předseda slovenské vlády uvedl, že Lajčák má jeho plnou důvěru. „Znovu jsem požádal pana prezidenta, aby zvážil nepřijetí demise ministra Lajčáka. Chci poděkovat panu prezidentovi za jeho dnešní rozhodnutí,“ řekl Pellegrini.

Zatím není známo, kdy by se hlava státu mohla definitivně vyjádřit k přijetí či odmítnutí Lajčákovy demise. Podle Pellegriniho by vzniklá situace mohla být vyřešena v průběhu dní či týdnů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz