Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenského eurokomisaře budou 'grilovat' za jeho protiromské výroky

Maroš Šefčovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maroš Šefčovič | foto: Reprofoto

BRUSEL Lidovecká frakce v Evropském parlamentu, která je vůbec největší, nechce, aby Maroš Šefčovič kvůli údajným protiromským výrokům odstoupil z kandidatury na slovenského eurokomisaře.

Během jeho slyšení příští týden ve Štrasburku však bude žádat další vysvětlení jeho postojů a bude chtít, aby v nové Evropské komisi zviditelnil problémy romské komunity a dalších menšin. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekla maďarská europoslankyně Lívia Járóková, která je členkou lidovecké frakce a sama se hlásí k romské komunitě.

Šefčovičova kandidatura na místopředsedu Evropské komise se dostala do ohrožení poté, co maďarský europoslanec Jószef Szájer uveřejnil svůj požadavek, aby slovenský kandidát vysvětlil výrok namířený proti Romům, který údajně vyřkl před pěti lety na jedné z bruselských konferencí.

Romové zneužívají sociální systém, řekl prý Šefčovič...
"Byl to hluboce rasistický výrok, který nikdy neuvedl na pravou míru. Nejsme tu však, abychom soudili Šefčoviče. Je to důležité téma (problémy romské komunity) v celé Evropské unii. Je to strategická otázka," řekla Járóková.

Šefčovič v době, kdy měl výrok zaznít, působil jako velvyslanec Slovenska při Evropské unii a Romy prý obvinil z toho, že zneužívají slovenský sociální systém. Výrok je uveden v podkladech ke konferenci Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). "Podobné vyjádření na adresu jakéhokoli etnika v Evropě by odstartovalo diplomatickou roztržku a nejspíš by vedlo i k ukončení konference zaměřené na lidská práva. V tomto případě však žádná reakce nepřišla," uvádí zpráva.

...ten si na to ale nevzpomíná
Šefčovič si prý své výroky z tehdejší konference již nepamatuje, ale omluvil se, pokud se skutečně dopustil komentářů, které se mohly někoho dotknout. To ovšem neznamená, že nyní Šefčovičova kandidatura projde Evropským parlamentem bez potíží. Stanoviska maďarských europoslanců se totiž "chytla" celá lidovecká frakce, která má v parlamentu vůbec největší vliv.

"Pokud ten výrok uspokojivě vysvětlí a pokud udělá jinak dobrý dojem, nelze vyloučit, že se stane komisařem za Slovensko," řekl český europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který je rovněž členem lidovecké frakce. Všem lidoveckým europoslancům nicméně jen vysvětlení evidentně stačit nebude.

Mstí se lidovci kvůli svým kandidátům?
"Kromě jeho omluvy bychom rádi šli ještě mnohem dál. Zajímá nás, jak se s celým tématem (problémů romské komunity) hodlá vypořádat jako komisař pro rovné příležitosti," dodala maďarská poslankyně a upozornila tak, že Šefčovič má mít na starosti jako jeden z místopředsedů Evropské komise i rovné příležitosti v EU.

Diplomaté a zákonodárci z dalších frakcí ovšem spekulují, že jde jen o pomstu lidovců za zpochybnění kandidatury na eurokomisaře dvou jejich zástupců - Litevce Algirdase Šemety a Bulharky Rumjany Želevové -, kterého se dopustila frakce socialistů, jež je v EP druhá největší. Někteří poslanci se pro změnu domnívají, že celý konflikt je jen zatahováním slovensko-maďarských sporů na půdu Evropského parlamentu.

"Vnášení slovensko-maďarských animozit do evropské politiky nikomu neprospěje," řekl ejmenovaný poslanec frakce Skupina evropských konzervativců a reformistů (ECR), v níž jsou česká ODS, britští konzervativci a zástupci polské strany Právo a spravedlnost. Březina ale podobné úvahy odmítá. "Velmi nerad bych to vztáhl do roviny slovensko-maďarských vztahů, které nejsou až tak nejlepší. Neviděl bych v tom specifický atak maďarských poslanců vůči Slovensku. Romové jsou po této stránce univerzální Evropané," doplnil.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...