Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Řidič, který v Bratislavě opilý zabil pět studentů, dostal 15 let. Odpusťte, prosil

Soud s obviněným řidičem Dušanem Dědečkem, který v roce 2022 usmrtil pět osob, když řídil opilý. (8. června 2023) foto: Profimedia.cz

Bratislavský soud ve čtvrtek vyměřil trest 15 let vězení řidiči, který loni řídil opilý a při nehodě usmrtil pět lidí. Obžalovaný Dušan Dědeček, kterému hrozilo až doživotí, dopoledne při zahájení hlavního líčení u soudu první instance vinu přiznal. Po vynesení verdiktu se Dědeček vzdal práva na odvolání, žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
  14:23aktualizováno  14:39

Senát Městského soudu Bratislava I ve čtvrtek odsoudil Dušana Dědečka na 15 let. Šedesátiletému řidiči mimořádně snížil výši trestu. Prokurátor Dědečka obžaloval z trestného činu obecného ohrožení, za který lze uložit trest vězení 20 až 25 let nebo doživotí.

Žalobce žádal potrestat muže vězením v trvání nejméně 15 let. Ve své závěrečné řeči prokurátor uvedl, že nejsou splněny podmínky k odsouzení obžalovaného na doživotí a že při stanovení trestu je třeba zohlednit i jeho doznání. Podle verdiktu Dědeček nebude moci po odpykání trestu dalších deset let řídit motorová vozidla.

„Soud zohlednil, že obžalovaný učinil prohlášení o vině, a jeho předchozí život,“ řekl předseda soudního senátu Pavol Tomík k výši uloženého trestu a k jeho mimořádnému snížení pod spodní hranici, kterou předpokládá trestní zákon. Sedm dřívějších dopravních přestupků obžalovaného soud vyhodnotil jako méně závažné.

Poškození i jejich právní zástupci žádali soud, aby v případu nepřistoupil k mimořádnému snížení trestu. S jejich nároky na odškodnění je soud zase odkázal na civilní řízení.

Na místě nehody, kde se podle policie v době tragédie nacházelo asi 40 lidí, zemřeli tehdy čtyři lidé, pátý podlehl zraněním v nemocnici; šlo o studenty dvou bratislavských univerzit.

Dědeček krátce před nehodou jel ve stavu těžké opilosti rychlostí zhruba 140 kilometrů v hodině a v době střetu s lidmi na zastávce byla rychlost jeho vozu 107 kilometrů v hodině. V místě nehody je povolena maximální rychlost 50 kilometrů v hodině.

Dědeček už po tragédii vyjádřil lítost nad nehodou a vzdal se funkce generálního sekretáře Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. Na začátek procesu čekal ve vazbě a při své závěrečné řeči se pozůstalým po obětech nehody omluvil.

14. října 2022

„Uvědomuji si, že žádná slova ani činy nedokážou ztlumit vaši bolest. Budu vás po zbytek života prosit o odpuštění. Prosím, promiňte,“ řekl obžalovaný.

Přiznáním viny, které je polehčující okolností při rozhodování o výši trestu, Dědeček také průběh líčení značně zrychlil. Soud projednal jen návrhy a důkazy, které jsou důležité pro stanovení trestu a náhrady škody pro poškozené.

Na líčení s Dědečkem přišli také příbuzní obětí nehody, z nichž někteří se přímo v soudní místnosti neubránili slzám.

Autoři: ,