Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

Svět

  8:13aktualizováno  17:09
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu zahájila svou poslední návštěvu Česka jako hlava státu. Odpoledne ji na Pražském hradě spolu s partnerem přijal prezident Petr Pavel s manželkou. „Je to s jistým přídechem smutku. Je to naposledy, co se s ní setkávám jako s prezidentkou,“ řekl Pavel po jednání obou hlav státu.

Na pražském letišti Čaputovou přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Na příjezd prezidentky čekaly na Hradčanském náměstí desítky lidí, další přihlíželi na druhém hradním nádvoří. Po odehrání slovenské a české hymny prezidentské páry odešly do prostor Hradu, kde se uskutečnilo zhruba hodinové jednání zakončené tiskovou konferencí.

„Vážený pane prezidente, milý Petře,“ začala Čaputová důvěrně svůj projev po jednání. „Vždy, když se sem vracím, nemám pocit, že jsem v zahraničí. Je to můj druhý domov,“ řekla končící prezidentka.

Na jejich posledním pracovním jednání hovořili o vztazích mezi republikami, dopadu konfliktu na Ukrajině na obě země, jejich ekonomiky a bezpečnost, i o výsledcích voleb do Evropského parlamentu. „Bavili jsme se o možnosti dalšího rozvoje československých vztahů. Dotkli jsme se i toho, jaké jsou další plány paní prezidentky. Na Pražském hradě a v Praze budete vždycky vítána,“ řekl český prezident.

Co se týče budoucnosti končící slovenské prezidentky, ta podle svých slov nebude v politice. „Nesměřuji do žádné politické funkce,“ řekla. Přiznala, že přemýšlí o dráze na akademické sféře.

Čaputová si spolupráce s českým prezidentem váží. Poděkovala Pavlovi za všechny společné chvíle. „Děkuji za vřelé a milé přivítání, kterého se mi v Česku vždy dostalo,“ uvedla. „Pokud jde o Evu a Juraje, i oni si měli vždy co říct,“ uzavřela Čaputová na adresu manželky prezidenta Pavla a svého partnera.

Na tiskové konferenci se řešily i vztahy současných vlád obou států, které zdaleka nejsou na takové úrovni, jako je tomu mezi Pavlem a Čaputovou. Český prezident ale mírnil obavy. „Byly přerušeny mezivládní konzultace, ale ne mezivládní spolupráce,“ odpověděl Pavel na dotaz o zhoršení vztahů mezi Českem a Slovenskem. S Čaputovou má Pavel vzácný názorový soulad. S Pellegrinim situace bude podle prezidenta možná odlišná, má ale vůli navázat na to nejlepší.

Čaputovou v polovině června vystřídá v prezidentském úřadu právě bývalý předseda parlamentu a vlády Peter Pellegrini.

Čaputová návštěvou dodrží tradici prezidentů Česka a Slovenska, že jejich první a poslední cesta ve funkci vede do druhého státu bývalého Československa. Cestu do ČR po uvedení do funkce plánuje také Pellegrini.

Ve čtvrtek dopoledne slovenská prezidentka vystoupí na mezinárodní konferenci Prague European Summit. V poledne pak Pavel Čaputové předá Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů.

Autoři: , ,