9. ledna 2019 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko chce až na výjimky zakázat civilistům nošení armádních uniforem

Slovensko chce pod hrozbou pokut do výše 500 eur  až na výjimky zakázat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko chce pod hrozbou pokut do výše 500 eur až na výjimky zakázat... | foto: Web Ministerstva obrany Slovenské republiky.

BRATISLAVA Slovensko chce pod hrozbou pokut do výše 500 eur (12 800 korun) až na výjimky zakázat veřejnosti nosit uniformy, které používají slovenské ozbrojené síly. Návrh novely příslušného zákona ve středu schválila vláda. Předlohu připravilo ministerstvo obrany jako opatření proti extremistickým polovojenských organizacím.

„Vojenské uniformy jsou určeny výhradně pro příslušníky ozbrojených sil, absolventy dobrovolné vojenské přípravy, aktivních záloh a pro vojáky mimořádné služby po dobu jejího výkonu, protože jde o bezpečnostní složky státu,“ uvedl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

Výjimka ze zmiňovaného zákazu se má vztahovat například na odbojáře, dále na aktivity s povolením ministerstva obrany či pro osoby, které pobírají výsluhový důchod.

Neplatí na uniformy se staršími vzory, které se nepoužívají

Podle ministerstva obrany opatření nepostihne myslivce, rybáře a další skupiny obyvatel, které nosí armádní oděvy se staršími vzory, jež slovenští vojáci již nepoužívají. Zákaz se ale podle předlohy bude vztahovat i na oděvy zaměnitelné s vojenskými uniformami.

Na Slovensku dříve vzbudila pozornost polovojenská organizace Slovenští branci, a to i kvůli cvičení její členů se zbraněmi. Organizace se označuje za domobranu a klade si za cíl rozvíjet u mladých lidí lásku k vlasti, přírodě a ke kulturnímu dědictví. Její bývalý člen se přidal na stranu proruských separatistů na východě Ukrajiny.

ČTK
J. Křivan rozumné rozhodnutí 19:24 9.1.2019

Najdete na Lidovky.cz