Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přes 5000 korun pro prvoočkované, ‚třetidávkaři‘ dostanou skoro 8 tisíc. Slovensko chce motivovat důchodce

Klienti Ružinovského domu pro seniory čekají na třetí posilující dávku očkování. (26. října 2021) foto: Profimedia.cz

Slovensko poskytne každému seniorovi, který se nechá očkovat proti covidu-19, 200 eur (5 100 korun). Starší obyvatelé, kteří už jsou očkovaní posilující dávkou vakcíny, dostanou odměnu 300 eur (7 650 korun). Vládní návrh ve čtvrtek schválil parlament.
  13:10

Na pětimilionovém Slovensku, které se v Evropské unii řadí k zemím s nejnižším podílem proočkovaného obyvatelstva, bude mít nárok na zmíněný příspěvek po splnění stanovených podmínek zhruba 1,29 milionu lidí. Schválená novela příslušného zákona se liší od původního návrhu, který počítal s rozdáváním poukázek na využívání služeb.

Právě starší lidé patří k nejohroženějším skupinám v souvislosti s covidem-19, kterému na Slovensku dosud podlehlo přes 15 100 lidí. I během nynější silné třetí vlny koronavirové nákazy tvoří senioři největší skupinu covidových pacientů v nemocnicích.

Odměnu 200 eur, což odpovídá dvěma pětinám průměrného měsíčního starobního důchodu v zemi, může získat kromě jiných i zhruba 400 tisíc obyvatel ve věku alespoň šedesáti let, kteří dosud nebyli vůbec očkovaní proti covidu-19 a kteří se nechají očkovat. Stejný příspěvek po podpisu zákona prezidentkou obdrží i senioři, jež už absolvovali očkování dvěma dávkami nebo se zaregistrují na podání druhé dávky.

Vyšší ze schválených finančních odměn zase dostanou senioři, kteří už jsou očkovaní posilující dávkou nebo se na takové očkování přihlásí do konce letošního roku a absolvují ho do 15. ledna 2022.

„Jsem rád, že jsme v koalici nakonec našli kompromis. Pevně věřím, že naočkujeme výrazně více lidí,“ řekl ministr financí Igor Matovič. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a bývalý premiér původně prosazoval, aby stát seniorům rozdával poukázky v hodnotě 500 eur (12 750 korun) na čerpání různých služeb. 

Pro tento návrh, kterým chtěl nepřímo podpořit i podnikatele zasažené koronavirovými omezeními, ale Matovič nezískal podporu celé koalice a hrozilo, že předlohu parlament neschválí. Jeho koaliční partneři se navíc nechali slyšet, že Matovič pětistovku za očkování veřejnosti představil bez toho, že by o tom dopředu vládě řekl. Nevěděl o tom údajně ani sám premiér Eduard Heger.

Původní dohoda totiž zněla, že se za očkování bude vyplácet 150 eur. Ministr financí pak bez souhlasu v koalici slíbil ještě dodatečný bonus pro seniory ve výši 100 eur (2 550 korun), opozici na svou stranu však ani po této iniciativě nezískal. Opoziční strany požadovaly, aby stát nepodmiňoval finanční příspěvek očkováním. Dříve v tomto týdnu se koalice shodla na kompromisním řešení, které parlament s menšími změnami nakonec schválil.

Schvalování příspěvku pro důchodce od začátku vyvolává silné emoce i mezi vládními poslanci:

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat