Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Soud pustil z vazby exministra Kaliňáka. Vyšetřovat ho budou na svobodě

Robert Kaliňák, místopředseda slovenské vládní strany SMER a bývalý ministr vnitra foto: Pavol Funtál / HNonline.sk

Slovenský Nejvyšší soud v pátek propustil z vazby exministra vnitra Roberta Kaliňáka. Policie ho v dubnu obvinila spolu s bývalým premiérem Robertem Ficem a dalšími dvěma lidmi v kauze možného zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Ficovy strany Směr-sociální demokracie v době, kdy byla partaj u moci.
  11:32aktualizováno  13:19

Kaliňák je stranickým kolegou expremiéra Fica a v minulosti působil v jeho vládě jako ministr vnitra. Nyní je obviněný, stejně jako sám Fico, z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny, jakož i z ohrožení daňového tajemství. Soud první instance ho do vazby poslal 23. dubna.

Proti rozhodnutí Kaliňák podal stížnost k Nejvyššímu soudu. Ten podle mluvčí soudu Alexandry Važanové sice považuje stíhání Kaliňáka za důvodné, na rozdíl od nižšího soudu však neshledal, že by Kaliňák na svobodě mohl například ovlivňovat svědky nebo další obviněné.

Prokuratura původně usilovala také o vazební stíhání Fica, na to však nekývla slovenská sněmovna. Její souhlas byl totiž nezbytný k tomu, aby soud mohl rozhodnout o tom, zda poslanec Fico skončí ve vazbě. Kaliňák už poslancem není. Šéf Směru-SD opakovaně označil kauzu Súmrak (Soumrak) za politickou mstu a snahu o likvidaci opozice.

Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Směr po porážce v parlamentních volbách skončil v opozici.

Policie oba politiky viní konkrétně z toho, že v době, kdy byli oba u moci, zneužili státní aparát a bezpečnostní složky k tomu, aby mohli politicky pronásledovat své soupeře. Především tehdejšího prezidenta Andreje Kisku, který ve volbách porazil právě Fica, a v té době opozičního poslance Igora Matoviče.

Ten vede hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a na slibu, že dostane „mafii“ do vězení, si postavil předvolební kampaň. Díky ní pak vyhrál volby a stal se premiérem. Nyní po několika vládních krizích vede ministerstvo financí.

Fico ještě jako premiér označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Na bývalého prezidenta prokurátor v dubnu podal obžalobu v souvislosti s daňovou kauzou jeho firmy. Kiska své stíhání označil za expremiérovu mstu.

„Celá situace je velmi absurdní,“ řekl Kaliňák po propuštění z vazby s tím, že především novináři pracujicí často s neověřenými informacemi „by měli být znepokojení“.

„Nemyslím si, že tím, že jsem byl vzat do vazby, je některý z nich menší daňový podvodník. Je pravda, že si ty daňové podvody někdo musel odsedět, a pravděpodobně ta karta padla na mě,“ podotkl a následně se pustil do stejné obhajoby, jakou používá i Fico, a sice že jde o „útok na politické oponenty“.

23. dubna 2022

Autoři: ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...