Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko hlásí rekordní počet hospitalizovaných. Přísná omezení nepomáhají

Testování na koronavirus na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus na Slovensku. | foto: Reuters

Bratislava Nemocnice na Slovensku zaznamenaly nový rekord v počtu pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Země překročila hranici 4000 hospitalizovaných. Informovalo o tom v úterý slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Situace v zdravotnických zařízeních v pětimilionové zemi se podle dřívějšího vyjádření premiéra Igora Matoviče nelepší ani po zavedení karanténních omezení. Kvůli nedostatku specialistů Bratislava minulý týden požádala členské státy Evropské unie o vyslání zdravotníků na pomoc s léčbou infikovaných.

Testování na koronavirus na Slovensku.
Testování na koronavirus.

V souvislosti s koronavirovou krizí bylo na Slovensku hospitalizováno 4017 pacientů, z nichž onemocnění covid-19 vyšetření potvrdila u 3723 lidí. Na jednotkách intenzivní péče skončilo 317 pacientů, podporu umělé plicní ventilace potřebuje 348 osob.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví už minulý týden upozornilo, že v nemocnicích bylo obsazeno zhruba sedm z deseti lůžek, která zdravotnická zařízení vyčlenila pro pacienty s covidem-19. Ještě menší rezerva, jen několika desítek lůžek, zůstala na odděleních pro nakažené pacienty ve vážném stavu.

Bratislavě slíbilo pomoc i Rumunsko

Podle analytiků se Slovensko v přepočtu na obyvatele dostalo na čelo žebříčku v počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Už dříve země s ohledem na počet obyvatel zaznamenala nejvyšší přírůstky úmrtí na covid-19.

List Hospodárske noviny napsal, že ve slovenských nemocnicích již pomáhá armáda. Bratislavě pomoc se zajištěním péče o pacienty s covidem-19 slíbily například Rakousko, Polsko a Rumunsko. Slovensko se už před propuknutím koronavirové nákazy potýkalo s nedostatkem zdravotnického personálu.

Podle premiéra Matoviče se situace v nemocnicích na Slovensku nelepší navzdory zákazu vycházení a dalším omezením, která vláda zavedla před vánočními svátky a které následně zpřísnila. Odborníci opakovaně upozornili, že k takzvanému lockdownu přistoupily úřady pozdě a že v zemi také řádně nefunguje kontrola karanténních opatření.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění je na Slovensku podle schváleného harmonogramu hlavním kritériem pro uvolňování karanténních omezení. K tomu, aby země odvolala stávající nejvyšší rizikový stupeň, je kromě jiného potřeba, aby zmíněný počet pacientů klesl pod hranici 3000.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč