Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko hlásí rekordní počet hospitalizovaných. Přísná omezení nepomáhají

Testování na koronavirus na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus na Slovensku. | foto: Reuters

Bratislava Nemocnice na Slovensku zaznamenaly nový rekord v počtu pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Země překročila hranici 4000 hospitalizovaných. Informovalo o tom v úterý slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Situace v zdravotnických zařízeních v pětimilionové zemi se podle dřívějšího vyjádření premiéra Igora Matoviče nelepší ani po zavedení karanténních omezení. Kvůli nedostatku specialistů Bratislava minulý týden požádala členské státy Evropské unie o vyslání zdravotníků na pomoc s léčbou infikovaných.

Testování na koronavirus na Slovensku.
Testování na koronavirus.

V souvislosti s koronavirovou krizí bylo na Slovensku hospitalizováno 4017 pacientů, z nichž onemocnění covid-19 vyšetření potvrdila u 3723 lidí. Na jednotkách intenzivní péče skončilo 317 pacientů, podporu umělé plicní ventilace potřebuje 348 osob.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví už minulý týden upozornilo, že v nemocnicích bylo obsazeno zhruba sedm z deseti lůžek, která zdravotnická zařízení vyčlenila pro pacienty s covidem-19. Ještě menší rezerva, jen několika desítek lůžek, zůstala na odděleních pro nakažené pacienty ve vážném stavu.

Bratislavě slíbilo pomoc i Rumunsko

Podle analytiků se Slovensko v přepočtu na obyvatele dostalo na čelo žebříčku v počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Už dříve země s ohledem na počet obyvatel zaznamenala nejvyšší přírůstky úmrtí na covid-19.

List Hospodárske noviny napsal, že ve slovenských nemocnicích již pomáhá armáda. Bratislavě pomoc se zajištěním péče o pacienty s covidem-19 slíbily například Rakousko, Polsko a Rumunsko. Slovensko se už před propuknutím koronavirové nákazy potýkalo s nedostatkem zdravotnického personálu.

Podle premiéra Matoviče se situace v nemocnicích na Slovensku nelepší navzdory zákazu vycházení a dalším omezením, která vláda zavedla před vánočními svátky a které následně zpřísnila. Odborníci opakovaně upozornili, že k takzvanému lockdownu přistoupily úřady pozdě a že v zemi také řádně nefunguje kontrola karanténních opatření.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění je na Slovensku podle schváleného harmonogramu hlavním kritériem pro uvolňování karanténních omezení. K tomu, aby země odvolala stávající nejvyšší rizikový stupeň, je kromě jiného potřeba, aby zmíněný počet pacientů klesl pod hranici 3000.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...