Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko hlásí rekordní přírůstek. Za den se poprvé covidem nakazilo více než 2000 lidí

Slovenský předseda vlády Igor Matovič s nasazenou rouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský předseda vlády Igor Matovič s nasazenou rouškou. | foto: MAFRA

Bratislava Denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000 osob. V pětimilionové zemi pod Tatrami přibylo 2075 infikovaných při rekordním počtu 14 010 vykonaných testů. Informovalo o tom v pátek národní centrum zdravotnických informací.

Skokový nárůst nakažených laboratoře na Slovensku zaznamenaly minulý týden, kdy poprvé za jeden den testy zjistily přes 1000 infikovaných. Dosavadní maximum ze středy tohoto týdne bylo 1929 potvrzených případů nákazy.

Slovenští politici i epidemiologové stoupající počty nakažených očekávali. Země nejprve na začátku října vyhlásila nouzový stav, postupně znovu začala zpřísňovat karanténní opatření a zavedla zákaz shromažďování více než šesti osob kromě členů jedné domácnosti.

Nová omezení naposledy vstoupila v platnost ve čtvrtek. Až na výjimky je na Slovensku zakázáno pořádání hromadných akcí, roušky jsou povinné ve městech a obcích i venku. Restaurace nemohou podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech a platí omezení počtu zákazníků, kteří se v jednom okamžiku mohou nacházet v prodejnách.

Slovenský parlament změnou příslušného zákona dříve v tomto týdnu posílil pravomoci úřadu hlavního hygienika a upravil jeho postup při nařizování zmíněných omezení. Učinil tak po upozornění generální prokuratury, že podle ní byla dřívější opatření hlavního hygienika v souvislosti s koronavirem nezákonná. Slovenský ústavní soud odmítl podnět opozice na prozkoumání souladu dvou opatření hlavního hygienika s ústavou; soud to zdůvodnil nedostatkem pravomocí.

Rekord má druhý den po sobě i Německo

V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Nový rekord tak překonal ten středeční, kdy země hlásila dalších 6638 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo rekordních 9721 prokázaných případů nemoci covid-19. Dosavadní maximum ze středy bylo o 177 případů nižší.

Úmrtí s covidem-19 v Německu za poslední den přibylo 24, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9734. Nakažených země dosud zaznamenala 348 557. Zhruba 287 600 lidí se v Německu podle odhadů RKI z koronavirové nákazy zotavilo.

Podle agentury DPA jde současné hodnoty s těmi na jaře srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na více nakažených. Evidentní je nicméně nárůst pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Podle RKI bylo ve čtvrtek na jednotkách intenzivní péče léčeno 655 lidí s koronavirem, z nichž 329 vyžadovalo plicní ventilaci. Před týdnem bylo v zemi na ventilátorech 239 nakažených, zatímco na začátku října 193. V celém Německu je aktuálně stále volných zhruba 8700 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu 1,08, o den dříve to bylo 1,04. To znamená, že jeden nakažený v průměru nakazí o něco více než jednoho dalšího člověka. Podle agentury DPA podává tento údaj obraz o dění starém zhruba deset dní.

Od poloviny května udává RKI i takzvané sedmidenní reprodukční číslo, které je méně ovlivněné denními výkyvy. Nyní tato hodnota podle RKI činí 1,22. Podle DPA tento údaj podává obraz o dění před osmi až 16 dny.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....