Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Slovenská policejní inspekce zatkla čtyři vyšetřovatele i svého šéfa. Údajně manipulovali s výpovědí

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Slovenská policejní inspekce v pondělí podle tisku pro podezření z manipulování s výpovědí svědků zadržela čtyři vyšetřovatele elitní policejní jednotky NAKA a na příkaz prokurátora zatkla i svého prozatímního šéfa. Zmínění vyšetřovatelé, z nichž nejméně dva podle médií už byli obviněni ze zneužití pravomocí a maření spravedlnosti, pracovali na sledovaných kauzách.
  20:19

Nejnovější postup inspekce a bratislavské krajské prokuratury kritizoval ministr vnitra Roman Mikulec i někteří další představitelé stávající vládní koalice, která si za jeden ze svých cílů stanovila potírání korupce a nastolení spravedlnosti.

Podle listu Denník N čtveřici vyšetřovatelů spojuje činnost v policejním týmu, který odhaloval korupci někdejších policejních špiček. Po loňských volbách policie v různých kauzách obvinila i z korupce kromě jiných podnikatele, jakož i bývalé vedení policie a představitele úřadů a institucí z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) Roberta Fica. Směr-SD byl u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006 a po porážce v posledních volbách skončil v opozici.

Právě Fico opakovaně tvrdil, že stíhání některých obviněných ve zmíněných kauzách je vykonstruováno na základě zmanipulovaných svědeckých výpovědí. Několik stíhaných lidí mezitím začalo spolupracovat s policii a následně vyvázlo s podmínkou. Na vyšetřování korupčních kauz dohlíží úřad speciální prokuratury, což je elitní složka slovenské prokuratury.

Úřad inspekční služby, který má odhalovat trestné činy policistů, zadržel také svého prozatímního šéfa Petera Scholtze. Ten dříve pozastavil činnost vyšetřovatelce, jež stála v čele týmu, který prověřoval podezření, že vyšetřovatelé NAKA navádějí svědky ke křivé výpovědi. Jednu z akcí, kterou v této souvislosti uskutečnila policejní inspekce, dříve přerušil policejní prezident Peter Kovařík. Bratislavská prokuratura ho kvůli tomu v srpnu obvinila a Kovařík následně ohlásil rezignaci.

Nejnovější postup policejní inspekce a bratislavské prokuratury kritizoval ministr vnitra Mikulec, který se opakovaně zastal i Kovaříka. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a expremiér Igor Matovič na sociální sítí k zadržení zmíněné čtveřice vyšetřovatelů uvedl, že mafie se rozhodla udělat vyšetřovatelům ze života peklo. Statečné vyšetřovatele vybídl, aby neztráceli naději.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...