Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Slovenská policejní inspekce zatkla čtyři vyšetřovatele i svého šéfa. Údajně manipulovali s výpovědí

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Slovenská policejní inspekce v pondělí podle tisku pro podezření z manipulování s výpovědí svědků zadržela čtyři vyšetřovatele elitní policejní jednotky NAKA a na příkaz prokurátora zatkla i svého prozatímního šéfa. Zmínění vyšetřovatelé, z nichž nejméně dva podle médií už byli obviněni ze zneužití pravomocí a maření spravedlnosti, pracovali na sledovaných kauzách.
  20:19

Nejnovější postup inspekce a bratislavské krajské prokuratury kritizoval ministr vnitra Roman Mikulec i někteří další představitelé stávající vládní koalice, která si za jeden ze svých cílů stanovila potírání korupce a nastolení spravedlnosti.

Podle listu Denník N čtveřici vyšetřovatelů spojuje činnost v policejním týmu, který odhaloval korupci někdejších policejních špiček. Po loňských volbách policie v různých kauzách obvinila i z korupce kromě jiných podnikatele, jakož i bývalé vedení policie a představitele úřadů a institucí z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) Roberta Fica. Směr-SD byl u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006 a po porážce v posledních volbách skončil v opozici.

Právě Fico opakovaně tvrdil, že stíhání některých obviněných ve zmíněných kauzách je vykonstruováno na základě zmanipulovaných svědeckých výpovědí. Několik stíhaných lidí mezitím začalo spolupracovat s policii a následně vyvázlo s podmínkou. Na vyšetřování korupčních kauz dohlíží úřad speciální prokuratury, což je elitní složka slovenské prokuratury.

Úřad inspekční služby, který má odhalovat trestné činy policistů, zadržel také svého prozatímního šéfa Petera Scholtze. Ten dříve pozastavil činnost vyšetřovatelce, jež stála v čele týmu, který prověřoval podezření, že vyšetřovatelé NAKA navádějí svědky ke křivé výpovědi. Jednu z akcí, kterou v této souvislosti uskutečnila policejní inspekce, dříve přerušil policejní prezident Peter Kovařík. Bratislavská prokuratura ho kvůli tomu v srpnu obvinila a Kovařík následně ohlásil rezignaci.

Nejnovější postup policejní inspekce a bratislavské prokuratury kritizoval ministr vnitra Mikulec, který se opakovaně zastal i Kovaříka. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a expremiér Igor Matovič na sociální sítí k zadržení zmíněné čtveřice vyšetřovatelů uvedl, že mafie se rozhodla udělat vyšetřovatelům ze života peklo. Statečné vyšetřovatele vybídl, aby neztráceli naději.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat