13. ledna 2009 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko jadernou elektrárnu nespustí

Elektrárna v Jaslovských Bohunicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna v Jaslovských Bohunicích | foto: AFP

BRATISLAVA Slovensko zatím neobnoví provoz části jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích. Řekl to premiér Robert Fico, podle něhož Slováci reaktor nastartují v případě vzniku krizové situace v rozvodné síti. Spuštěním elektrárny by Slovensko porušilo přístupovou smlouvu k EU, na což upozornila i Evropská komise.

"Opětovné spuštění V1 považuji stále za mimořádně, mimořádně aktuální a naléhavé, a když nastane krizový moment, určitě k tomu přistoupíme," řekl Fico. Slovensko podle něj  po přijetí dalších opatření ještě několik dní dokáže udržet stabilní dodávky elektřiny.

Fico se chystá do Moskvy
Slovenský premiér Robert Fico kvůli problémům s dodávkami ruského plynu brzy navštíví Moskvu. Oznámil to úřad ruské vlády.

Rusko totiž v částečně obnovených dodávkách zemního plynu přes Ukrajinu na dnešní den nevyčlenilo surovinu pro Slovensko.

"Z ruské strany máme potvrzenou dodávku na celý den nula. To znamená, že pro Slovensko se situace nezměnila," řekl ministr hodspodářství Ľubomír Jahnátek po jednání krizového štábu. Při současných omezeních odběru zásoby pro celé Slovensko vydrží 12 dní.

Slovenská státní Jaderná a vyřazovací společnost podle premiéra již ukončila přípravné práce na připojení reaktoru V1 k síti. "Po technické stránce jsme připraveni, je zde už i souhlas Úřadu jaderného dozoru," řekl premiér.

Slovensko chce spustit jaderný blok, který nuceně odstavilo na konci loňského roku, protože výpadek přísunu plynu z Ruska v zemi ohrozil i dodávky elektřiny. Funkčnost a stabilitu elektrizační soustavy se zatím daří zabezpečovat i díky pomoci ze zahraničí.

Situace na Slovensku je složitá, Evropská komise ji zváží Spuštěním V1 poruší Slovensko přístupovou smlouvu k Evropské unii. Důvody, kvůli nimž chce země po krátké době opět připojit reaktor k síti, v pondělí vysvětloval v Bruselu ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Evropská komise v případě nastartování V1 zváží možné zahájení procedury unijního práva, podle jejího mluvčího  ale bude brát v úvahu současnou situaci vyvolanou přerušením dodávek ruského plynu.

"Situace na Slovensku je nadále velmi složitá," řekl mluvčí komise. "Potřebujeme jasný obrázek (o situaci), než přistoupíme k nějakému rozhodnutí," dodal. Komise očekává, že jim Slovensko potřebné informace poskytne co možná nejdříve.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!